Днес се отбелязват 125 години от началото на строежа на един от символите на Париж - Айфеловата кула, информира БТА, цитирайки ДПА. Изграждането му започва на 26 януари 1887 г.
И макар днес световноизвестната постройка да се смята за еталон на архитектурното изкуство, преди 125 години жителите на френската столица далеч не са във възторг от нея. Описват я като "безполезно чудовище, ограбило красотата на Париж".
За добро или за лошо, две години, два месеца и пет дни по-късно "градът на любовта" се сдобива със своята "Желязна дама", както мнозина наричат Айфеловата кула. Тя е построена по случай Световното изложение през 1889 г., с което се е отбелязала стогодишнината от Великата френска революция. Носи името на създателя си Густав Айфел.
Първоначално е било предвидено кулата, издигаща се на Марсово поле, да остане там само 20 години. Комуникационната й стойност обаче я спасява от демонтиране. Постепенно тя се превръща в един от най-прочутите монументи в света, привличащ милиони туристи всяка година.
През годините Айфеловата кула е вдъхновявала артисти от всички седем изкуства. Нейни миниатюрни копия има в милиони домове по света.
След като през 1957 г. кулата се сдобива и с антена, общата й височина става 324 метра (при покачването на температурите тя може да се увеличи с 18 сантиметра заради разширяването на метала). Само година по-късно японците издигат своята Токийска кула - изцяло построена по модел на Айфеловата, при това с 13 метра по-висока.
Днес конструкцията е осветена от близо 20 хиляди електрически крушки, с помощта на които всяка вечер осветява романтичния Париж. Инженери от цял свят непрекъснато дават идеи за "усъвършенстването" на Айфеловата кула. Една от тях е прикачването на 600 хиляди растения, за да заприлича прочутият монумент на гигантско дърво.