От началото на 2011 г. ще заработят отново туристическите представителства на България в Москва и Франкфурт, съобщи по БНР вчера заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Иво Маринов. Пред в. „Класа" той обясни, че в двете представителства ще работи по един човек, който ще дава информация за туристическите продукти на България, поясни Маринов.
В Москва ще се използва помещение на туристическото представителство на Столична община, в него ще работи служителят, който в момента отговаря за тази дейност в центъра на промишлеността в Москва.
Във Франкфурт министерството притежава собствена сграда. Ще се търси местен човек, който е запознат с възможностите на туризма у нас. Заради това разходите няма да са големи, поясни Маринов. Все още се обмисля дали да се открият подобни центрове и в други страни.
През 1997 г. страната ни затвори своите туристически представителства, които в един период са надхвърляли 20, припомни заместник-министърът.
Германия и Русия са едни от най-ключовите пазари за българския туризъм. Годишните данни на националната статистика за 2009 г. показват, че германските туристи надхвърлят 300 000 и са реализирали над 2,1 млн. нощувки. Руските туристи са били 178 158 и са реализирали над 1,2 нощувки.
Според хора от бранша един човек няма да е достатъчен за тази дейност, като се има предвид фактът, че е нужна цялостна политика за популяризиране на България. Страната дори все още няма национална туристическа организация, която да се представя в тези офиси, коментират експерти.
За Русия например още е проблем визовата ни политика, както и мащабната кампания на Турция, която спонсорира всеки туроператор с руски туристи и плаща 30% от рекламата за определен район или дестинация.
Всяка година сме неподготвени за визите в Русия, обясни пред БНР Георги Щерев, член на УС на Националната хотелиерска и ресторантьорска асоциация. Ние редовно ходим в Москва, без да знаем какви ще са условията за издаване на визите. От аутсорсинга на тази дейност държавата губи около 5 млн. евро годишно, защото руските граждани плащат 20 евро повече за обработка на всяка виза, а това са около 250 000 руснаци.
Макар правителството да намери временно решение на въпроса с директно обслужване от нашата консулска служба в Москва, цялостно решение още няма. След 15 септември ще започнат преговори за следващата година. До началото на януари ще трябва да се намери окончателно решение на проблема.