Откриха 110 тела в потъналия кораб "Булгария"*

11.07.2011 | 11:54
по статията работи:
Роднини на пътници пристигат вече в Казан. Няколко са основните версии за инцидента. Политически реакции и коментари
Откриха 110 тела в потъналия кораб "Булгария"*

*Информацията е актуализирана към 14:30 часа

Предварителен оглед на спасителни екипи

В кораба "Булгария", потънал вчера в р. Волга в руската Република Татарстан, се намират телата на близо 110 загинали, включително 30 деца. Това съобщиха след предварителен оглед спасителните екипи, предаде агенция Интерфакс, цитирана от БТА. По различни данни, на кораба е имало от 179 до 199 души. Спасени са 80 души, а до момента на повърхността са извадени тела на 42-ма загинали. Останалите засега се смятат за безследно изчезнали. Представители на министерството на извънредните ситуации заявиха, че шансовете да бъдат открити нови оцелели са крайно малки. Телата се изпращат за съдебномедицинска експертиза в местната столица Казан.

Роднини на пътници пристигат вече в Казан, където се предвиждат процедури по разпознаването на телата. Вятърът и вълнението в реката около мястото на произшествието, също и горивото, изтекло от кораба, затрудняват работата на водолазите.

Междувременно, други екипи издирват оцелели по бреговете и на близките острови. В околностите са организирани пунктове за временно настаняване на спасени и близки на пътниците от кораба, където 600 души ще могат да получават топла храна и психологическа помощ.

Версии за инцидента

Корабът може да е потънал бързо заради претоварване. Друга възможна причина за инцидента е износване на техниката. Корабът е построен в Чехословакия през 1955 г. В продължение на повече от 50 години съдът е плавал без да му се прави основен ремонт, предаде агенция "Фокус". От министерството на транспорта имат данни, че корабът е преминал през технически преглед през юни и е била призната за годна. По неофициални данни, през последните месеци корабът е изпитвал сериозни технически затруднения. Сред възможните аварии при износване на техниката са разкъсване на бордовете заради остаряване на материала, или откъсване на валовете на винтовете.

Техническа неизправност. По предварителни следствени данни, в хода на предварителното разследване е установено, че още при потеглянето от Казан, корабът е бил с неизправен ляв двигател, но съдът е отплавал въпреки това. На 10 юли, при отплаването от Болгар за Казан, корабът е имал крен надясно, което може да е следствие на неосвободени тежести, или наличие на гориво само в десния резервоар и други.

Грешка на капитана. Според източник от силите за сигурност, една от причините за потъването може да е била грешка на капитана. Конструктивна особеност на кораба, е че резервоарите и цистерните за вода са отстрани, а не близо до центъра на тежестта на съда. В случай на изчерпване на горивото в единия резервоар, корабът се накланя на другата страна, където водата натежава. Този крен може да бъде компенсиран с вкарване на допълнителна вода. Ако капитанът е опитал да направи това и не е отчел идването на голяма вълна, която да отвори люковете, напълвайки резервоарите с вода, корабът просто се е преобърнал. При потвърждаване на тази версия единственият виновник за трагедията би бил капитанът. Ако след изваждането на съда люковете са отворени, версията ще бъде потвърдена.

Неблагоприятно време. Моряци от кораба са разказали, че преди потъването на кораба, времето се е влошило, като е завалял проливен дъжд и е задухал ураганен вятър. Възможно е това да е предизвикало голяма вълна, която да е потопила съда.

Плитчина. Според експерти фактът, че е потънал за 3-4 минути, говори за възможност корабът да се е ударил в плитчина, което да отвори теч. От министерството на извънредните ситуации на Татарстан посочват, че в района, където е потънал корабът, няма плитчини. В момента той лежи на речното дъно на дълбочина 20 метра.

Обвинения

Отговорността за потъналия в река Волга кораб е на арендатора на съда, заяви в понеделник Владимир Судаков – началник на службата за пътнически превози на компанията „Камско речно параходство”, чиято собственост е бил корабът, предаде РИА Новости. „Ние не разполагаме с никаква информация. Напролет съдът е бил даден под аренда на компанията от Казан „Аргоречтур” с директор Светлана Инякина. Корабът е плавал около Казан и за безопасността му отговорност носи арендаторът”, коментира Судаков. В момента директорът на "Камско речно параходство” е в Казан „с всички необходими документи” за изясняване на случая.

Политически коментари и съболезнования

Президентът на Русия Дмитрий Медведев в своя блог в „Туитър” изрази своите съболезнования на роднините на загиналите при катастрофата, съобщава вестник "Взгляд". "На река Волга се случи огромна трагедия. Моите съболезнования на роднините и близките на загиналите”, се посочва в съобщението на руския държавен глава. Президентът обяви 12 юли за ден на траур в Руската федерация

Съветът на Руската федерация и кметът на Москва Сергей Собянин изказаха съболезнования, съобщава РБК. В телеграма до президента на Татарстан Рустам Миниханов, Собянин заявява: „Потресен съм от информацията за катастрофата с кораба „България”, довела до множество човешки жертви. От името на правителството на Москва и от мое име моля да предадете думи на подкрепа и искрено съчувствие на семействата, загубили близки хора”.

На свой ред от името на Съвета на федерацията заместник-председателят на горната камара на руския парламент Александър Торшин е заявил: „Случилата трагедия е сериозен урок, освен това е и сигнал, че трябва по-щателно да се отнасяме към въпросите за осигуряването безопасността на водния транспорт”. По думите на Торшин има нужда от щателно разследване на причините за трагедията и привеждането на виновниците под отговорност, така че да бъде избегнато случването на подобни трагедии в бъдеще.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...