Херметически затворен кръст-реликварий беше открит при разкопките на Перперикон. Той е отлично запазен и украсен от външната си страна с раннохристиянски символи. Вчера той беше отворен пред представители на медиите в историческия музей в Кърджали от екипа, проучващ древния град, предаде БНТ- Пловдив.
Реликварият е от V - VI век, направен е от бронз. Уникалната находка е съхранила до днес частици от коса или нишки от плащеница. Дали е едното или другото, ще може да се докаже едва след изследване на материала в специализираната лаборатория на Националния археологически музей на Българската академия на науките в София.
Подобни нагръдни реликварии, познати сред специалистите като палестински кръстове, са използвани, за да пазят частици от мощите на светци, кръв от Спасителя, дърво от Светия кръст, но понякога, макар и рядко - коса или сълзи от Божията майка.
"Досещам се за един случай от края на IX век, в който се разказва, всъщност той е оцелял и до днес, любимият амулет на основателя на Свещенната римска империя Карл Велики, който носел амулет с косъм от косата на Богородица. Днес се съхранява в голямата катедрала в Реймс", заяви археологът Николай Овчаров.
През 2004 и 2009 година на Перперикон са открити други два кръста-мощехранителници. В тях е имало дървени частици и костици от неизвестен засега светия. Те са предадени на църквата "Успение Богородично" в Кърджали. Сегашната находка е уникална не само с откритото в нея, но и защото се е пазела в предполагаемият дом на епископа на Перперикон.
На същото място наскоро бяха намерени и два печата на епископа на областта Ахридос в средновековните пластове от X - XII век. Сградата вероятно е била резиденция на духовни представители в града още от предхристиянския период.