Керамична плочка с изображение на кукер от 13 век разкри при разкопките на Перперикон археологът Николай Овчаров. Според него това е най-старото изображение на този обичай, характерен не само за българите, но и за гърците, намирано по нашите земи, предаде БТА.
Става дума за простонародно изображение на кукер, наметнат с мечешка кожа - очертана е муцуната, пастта, козина по главата, животински лапи над рамената. Забелязват се и фрагменти, които силно напомнят на чановете, които се запасват около кръстта.
Макар да няма пряка връзка между изображението на плочката, намерена на Перперикон и светилището на Дионисий, ясно е, че кукерският обичай, който идва от древността и който е свързан с дионисиевите празници, се е запазил и през 13 век, каза професор Овчаров.
Археологът показа наскоро намерения при разкопките на скалния град сребърен женски пръстен, както и бронзова тока с изображение на грифон, която според него е била част от колан на византийски аристократ в периода 10-12 век.
Тези находки, както и 12 оловни печата от средновековието, намерени на Перперикон, показват, че тук се е водил интензивен живот без прекъсване чак до 14 век, каза още
професор Овчаров.