Римска колона с надпис откриха при строителни работи в Централния парк на Горна Оряховица. Колоната е от края на II - нач. на III век и е оброчна. „Присъствието й означава, че около нея най-вероятно е имало храм и ако започнат планови разкопки, той може да излезе. Обикновено този вид паметни знаци са от три части, ние имаме средната част, която е най-важна, защото е с надпис", разказа Иван Църов, директор на Регионалния исторически музей във Велико Търново. Той и проф. Николай Овчаров бяха в Горна Оряховица, за да огледат уникалната колона.
11 реда е надписът, който тепърва трябва да бъде разчетен. Над него ще работят епиграфи, които са специалисти в латинската култура. Виждат се отчетливо само отделни букви и една дума „патер".
„Самото наличие обаче на латински надпис вече е достатъчно показателно и важно като факт, защото в този регион всички надписи са на старогръцки език", допълва Иван Църов.
Според предварителните наблюдения на двамата специалисти и археолози, става дума за времето на император Комот, предаде Dariknews.bg. Тогава имало практика мъжете, които тръгвали на война да дават обед, че ако се върнат живи и здрави, ще съградят нещо. Най-вероятно ветеран е издигнал тази колона и я е надписал. Николай Овчаров се надява специалистите да открият името на човека, издигнал колоната, а също така да се появи и име на селище.
„Много е вероятно храмът, в който е стояла тази колона, да е бил център на древно римско селище с вили за градската аристокрация. Някога съвременното селище Горна Оряховица е било много близо до римския град Никопоис ад Иструм и хората са живели зимата в града, а лятото в чифлиците си", разказаха археолозите.
В момента колоната се намира в градската градина на Горна Оряховица и е достъпна за всички, които искат да я разгледат.