Токът вече няма да поскъпва толкова рязко, както при последното вдигане на цената от 1 юли с близо 14% заради електроенергията от соларни и ветрогенераторни паркове, съобщава в. "Стандарт".
Основната причина за това няма да е свалянето на изкупните цени на тока от слънчеви панели и перки, а отлагането с няколко години на присъединяването на нови големи "зелени" мощности за производство на електроенергия.
Въвеждането в експлоатация на нови възобновяеми енергоизточници (ВЕИ) в района на енергийния пръстен Балчик-Каварна-Шабла-Генерал Тошево ще е възможно в периода между 1 юни 2017 г. и 30 юни 2019 г., са съобщили за "Стандарт" от Националната електрическа компания (НЕК).
Причината е голямата натовареност на този регион с генериращи мощности и необходимостта от влагането на огромни инвестиции за развитие на електропреносната мрежа, която да поеме товарите, обясниха от НЕК. За всяка от централите в този пръстен сроковете за въвеждане ще се дават индивидуално в посочения период, категорични са от НЕК. Съгласно 10-годишния план за развитие на електропреносната мрежа, присъединяването на нови централи от ВЕИ в останалите региони на България ще е възможно "след 2016 г.", категорични са от НЕК.
От компанията напомнят, че става дума само за централи, които вече имат сключени с електроразпределителните дружества предварителни договори за присъединяване. Извън посочените отлагателни периоди остават само най-малките "зелени" централи с инсталирана мощност до 30 кВт и до 200 кВт, монтирани върху покриви и фасади съответно на жилищни и производствени сгради. Същото важи и за ТЕЦ-овете, включително и на биомаса, както и за ВЕЦ-овете с мощност до 1,5 МВт. Но те няма да оказват сериозно влияние върху крайните цени на тока.