Парламентът отмени изискването към национално представените работодатели, синдикати и директори на енергийни доставчици да декларират имуществото и доходите си, предаде БТА. Народните представители приеха днес окончателно съответните промени в Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни, обществени и други длъжности в публичния и в частния сектор.
С гласуването си депутатите отмениха така наречената "поправка Янев", неофициално кръстена на вносителя си от 41-вото Народно събрание - Яне Янев. Тя предвиждаше членовете на управителните и контролните органи на работодателските и синдикални организации в Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) да декларират своите имущество, доходи и разходи в страната и в чужбина в публичния регистър на Сметната палата.
Изискването обхващаше още директорите на електроразпределителните и водоразпределителните дружества, като по-рано се планираше в това число да влизат и неправителствените организации.
След като днес тази поправка отпадна, всички вече постъпили декларации трябва да бъдат заличени от регистъра на Сметната палата. Това трябва да стане до три месеца от влизането в сила на изменението. Трябва да се унищожат електронните и хартиените носители на тези декларации.
Така на практика се прекратяват административно-наказателните производства, както и проверките или ревизиите по ДОПК, които са образувани до деня на влизането в сила на новите промени.