Преговорите между представители на Европейския съюз и евродепутати по отношение на директивата за работното време не постигнаха резултат. Така и предложенията на ограничения за до 48-часова работна седмица имат много малък шанс да бъдат приети, коментира EUobserver.
"Преговорите продължиха до малките часове на нощта, но до резултат така и не достигнахме", се казва в съобщения на чешкото председателство на ЕС. Разискванията за лимит на работната седмица продължават вече повече от пет години. „До този момент не е постигнат никакъв компромис по отношение на ключови въпроси като възможността за изключение от лимита и т.нар. „работа на повикване”, обясни и комисарят по въпросите на социалната политика Владимир Шпидла.
Някои страни от ЕС искат да имат възможност за изключение по отношение на големината на работната седмица. А дефиниция на „работа на повикване” така и не може да бъде изработена. Исканията на част от страните от общността са да бъде дефинирано "активно" работно време за служителите на повикване, което те прекарват в офисите си и „неактивно”, когато не е необходимо служителите да бъдат на работните си места. Идеята е "неактивните" часове да не бъдат задължително броени за работно време. От своя страна парламентаристите обаче заявяват, че всеки работен час трябва да се смята, независимо дали е прекаран в офиса или не.
15 държави, сред които е и Великобритания, не желаят да ограничат работната си седмица до 48 часа. Британският министър на труда Пат Макфадън защити и гъвкавата дефиниция на „работни часове”. Той защити и правото хората да получават повече пари от извънредни работни часове, ако желаят.