Най-рано на 1 януари може да стартира отоплителният сезон в Шумен. Това заяви по време на заседание на Правна комисия инж. Добромир Донков, изпълнителен директор на „Титан Пауър". Той обясни, че нормалният срок за инсталация на когенератори на територията на „Топлофикация"-Шумен е 6 месеца, а в най-добрият случай това може да стане за 5 месеца и половина. По думите на Донков ще са необходими 38 дни за доставка на инсталацията, 2 месеца е срокът за проектиране, 1 месец за изграждане на фондамент и около 2 месеца и половина за монтаж на съоръженията.
„Нашето предложение е да изградим когенерационни мощности, като по този начин да дадем възможност на Топлофикация-Шумен да работи и да осигурим топлоснабдяването на града", обясни още инж. Донков. По думите му цената, която ще заплаща крайният потребител, ще бъде по-ниска и по този начин могат да се върнат повечето от клиентите на топлинното дружество.
Предложението на "Титан" е "Топлофикация" да изкупува необходимата за дружеството топлоенергия, на цена 65 лв. за мегаватчас, докато бъдат изплатени задълженията към "Булгаргаз". 35 лв. от тази цена ще бъдат ползвани за погасяване на дълга, който е около 15 млн. лв. След като това се случи, цената на подаваната топлоенергия към ТЕЦ-а ще спадне до 30 лв. за мегават час.
Инж. Донков даде и примери, че за жилище от 100 квадратни метра, месечната цена за отопление ще бъде около 150 лв., а за жилище от 70 кв.м. - 105 лева, съобщи Dariknews.bg.
Днес членовете на правна комисия разгледаха внесената от кмета на Шумен докладна записка за приемане на решения относно „Топлофикация". Членовете на комисията одобориха предложението общината да придобие безвъзмездно от държавата 100% от капитала на дружеството. В решенията е записано още, че се възлага на кмета да проведе конкурс за определяне членовете на Съвета на директорите на ТЕЦ-а.