Парламентът прие на първо четене промени в Закона за държавния служител, които регламентират нов модел на заплащане на служителите в държавната администрация. Измененията са внесени от Министерския съвет. Законопроектът беше приет с 83 гласа "за", 18 "против" и 18 "въздържал се".
Отпада клас "прослужено време", който вече ще се инкорпорира в основната месечна заплата. Според вносителите по този начин ще се даде възможност за равно третиране на новопостъпилите служители и на тези с дългогодишен опит в администрацията, информира БТА.
Законопроектът създава ясни правила за формирането и увеличението на работната заплата на служителите, както и обвързване на възнагражденията с постигнатите резултати. Определянето на заплащането ще зависи от професионалния опит, индивидуалните знания и умения на служителя, от проявените компетентности, положените усилия и постигнатите резултати при изпълнение на поставените цели и задачи, като стимулирането ще бъде до 30% от заплащането.
По време на дебатите по закона в пленарна зала от "Коалиция за България" и ДПС се противопоставиха на промените. Янаки Стоилов предупреди, че с тях ще се пристъпи към "генерално отстъпление от защитата на труда в България". Според него законопроектът ще засегне стотици хиляди в администрацията и след месеци ще бъде срещу милиони хора.
От ДПС се обявиха срещу прехвърлянето на "клас прослужено време" към останалата заплата и предупредиха, че това може да доведе до сериозни последици. Според тях оценките, които ще бъдат правени на служителите на всеки 3 месеца, ще бъдат прекалено субективни и ще зависят от прекия началник. Субективно ще бъде и допълнителното материално стимулиране.
Финансовият министър Симеон Дянков пък заяви, че от 27 държави в ЕС само четири имат "клас прослужено време" и всичките те са бивши социалистически държави – Румъния, Словения, Словакия и България. "Това не е нещо европейско, а е остатък от социализма и ние трябва да помислим - искаме ли да се връщаме назад или искаме да вървим към Европа. Ако искаме да вървим към Европа - това е пътят", отсече Дянков, цитиран от БГНЕС.
Той обясни, че този закон не обхваща членовете на политическите кабинети, защото те не са държавни служители. “Не виждам причина, поради която вие да не подкрепите този законопроект", обърна се Дянков към опозицията.