Очаква се правителството да приеме решение за отпускане на 35 млн. лв. за финансиране на предстоящите местни и президентски избори. Правителството ще приеме план-сметката за разходите по подготовката и произвеждането на изборите за президент и вицепрезидент на България и за общински съветници и кметове на 23 октомври т. г. общата сума за това е 35 млн. лв., съобщи агенция "Фокус".
Най-голямото перо в план-сметката е за възнаграждения на членовете на общинските и секционните избирателни комисии и специалисти - 18,5 млн. лв. За възнаграждения и материално-техническо осигуряване на дейността на ЦИК е предвиден 1 млн. лв. Обработката на данните от гласуването и издаването на бюлетин с резултатите ще струва на бюджета 2 млн. лв., логистичното осигуряване на изборния процес от централната, областните и общинските администрации - 6 896 000 лв., а разяснителната кампания на ЦИК за правата и задълженията на гражданите и за начина на гласуване - 200 000 лв.
В зависимост от своите задължения по провеждането на изборите, няколко ведомства също получават средства - 800 000 лв. за МРРБ, 4 млн. лв. за МВР, 500 000 лв. за МВнР, 80 000 лв. за МО, 14 000 за МОМН и 150 000 лв. - за Сметната палата. С тях ще се финансира подготовката и отпечатването на избирателните списъци, осигуряване гласуването в чужбина, в т. ч. и на българските военни контингенти на мисии, охранителните мероприятия на МВР, организирането на изборни места в държавните училища и т. н.,
В дневния ред за работа на кабинета е предвидено още вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков да отчете за изпълнението на републиканския бюджет за първата половина на годината, предаде БГНЕС. Сред точките от дневния ред на правителственото заседание е и учредяването на сервитут върху 1,734 дка гори и земи от горския фонд за прокарване и преминаване на подземна канализация за заустване на отпадни води в река Дунав. Теренът е разположен в землището на с. Ряхово, община Сливо поле, област Русе.