Отпуските на държавните служители са отрязани с близо 40%, стана ясно в понеделник. С това се сблъскаха близо 80 хиляди души, които трябва да пишат графици за отпуските си през тази година. По закон разчетите трябва да са готови до 31 март. Вместо да ползват 20 дни отпуск плюс допълнителен до 15 дни и компенсации за извънредно положен труд, чиновниците на държавна работа ще ползват 20-те дни задължителен отпуск.
Има брожение в държавната администрация, коментира Снежана Димитрова, председател на Професионалното обединение на чиновниците.
Промяната, с която се режат привилегиите, е публикувана в бр. 58 на Държавен вестник от ноември миналата година и отразява изменение на Закона за държавния служител, гласуван от парламента през юни 2010 г. Тогава депутатите приеха, че държавните служители няма да ползват допълнителен отпуск в размер до 15 дни съобразно длъжността, която заемат. По този начин те ликвидираха въпроса с многото отпуск, който се натрупва по време на държавната служба. От привилегиите на държавните служители е на път да отпадне и правото им да вземат до 12 дни компенсация за допълнително положен труд. В някои министерства компенсацията е сведена до 1-2 дни, информира вестник "Класа".
Във вторник управителният съвет на професионалното обединение на държавните служители се събира, за да разгледа позицията си по статута на държавния служител. Въпросът е принципен и не е в това колко дни са отрязани. По-същественото е, че се обезсмисля Законът за държавния служител, защото на тези хора статутът им на практика се приравнява с тези на трудов договор.
За разлика от втората група, която може да сключва колективни трудови договори и да си договоря по-добри условия, държавните служители не могат да правят това, напомни Димитрова. Тя допълни, че законът е бил приет през 1998 г., защото неговата наличност е била условие за приемането ни в ЕС.
Във времето се отлага и въвеждането на новата система на заплащане, тъй като все още не е готов класификаторът на длъжностите. Намеренията бяха това да стане още тази година с цел тези, които имат по-големи заслуги, да бъдат по-добре възнаградени.