Управителят на банката на Ватикана бе отстранен вчера от поста си на заседание на съвета на директорите. Причина за това са нарушения на стандартите на управление, се казва в съобщение на Светия престол, цитирано от световните агенции.
Директорите са гласували единодушно вот на недоверие към италианеца Еторе Готи Тедески за това, че не е изпълнявал "различни основни и важни функции на своя пост". В съобщението се посочва още, че банката ще търси нов управител, който "да възстанови пълноценните и ефективните отношения между Института и финансовата общност, основани на взаимно спазване на международно приетите банкови стандарти".
Готи Тедески коментира пред агенция "Ройтерс", че е отстранен, защото банката не е харесала неговия честен начин на работа. "Не искам да говоря или да давам интервюта. Платих за своята прозрачност", каза бившият банков шеф.
АП посочва, цитирайки неназован източник от Светия престол, че Еторе Готи Тедески е бил намерен за виновен за изтичането на поверителни документи, което обслужило негови лични и политически интереси.
Ватиканската банка, чието официално име е Институт за религиозни дейности, е основана през 1942 г. от папа Пий XII. Тя попадна в центъра на вниманието през 2010 г., когато италиански следователи започнаха да я разследват за пране на пари. Тогава бяха замразени нейни активи за 23 милиона евро в италиански банки.
Наскоро Ватиканът прие нови правила за финансова прозрачност и вътрешен правилник, за да гарантира, че неговата банка и всичките му подразделения спазват международните правила и стандарти и сътрудничат на международните органи. Но през януари пресата в Италия публикува писма, които свидетелстваха за конфликт във върховете на Ватикана за това колко прозрачна трябва да бъде банката относно събитията отпреди въвеждането на новите правила, припомнят агенциите, цитирани от БТА.