През новата година ни очаква леко раздвиждане на пазара на недвижими имоти, както и по отношение на ипотечните кредити. Сделките в тази сфера ще се увеличат с около 5%. Тази положителна тенденция ще се забележи още през първите няколко месеца на 2015 г., показва анализ на Уникредит Булбанк.
„Тенденцията за понижаване на лихвите по кредити, повишено предлагане и конкуренция между финансовите институции ще се запази и през настоящата година, като домакинствата ще продължат да бъдат предпазливи при вземането на финансови решения“, се казва в документа.
По отношение на вече изминалата 2014 г. данните от анализа показват, че има леко подобрение по ценовите условия по кредитите. Според тях заемите за граждани и домакинства са нараснали с 14,9%, а ипотечните такива – със 17,8%.
Като причина за повишената активност на потребителите се посочват наченките на политическа стабилност в края на годината, както и желанието на домакинствата да се преместят в по-голямо жилище.
“Най-активни остават потребителите между 36 и 45 години, които вече са над 47% от всички кредитополучатели. След тях е групата на купуващи първо жилище на възраст между 26 и 35 години – 33,2%”, се казва още в анализа.
Изчисленията за изминалата година сочат, че исканията за ипотечни заеми на физически лица са нараснали с около 5 на сто спрямо 2013 г. Средният размер на ипотечните кредити е бил около 72 300 лв, като той е с 4% по-голям от миналата. Най-желаният от потребителите срок за изплащане на тези заеми се запазва на 22 години.
“Въпреки желанието на много банки на пазара да предложат на клиентите си стабилност в изплащането на кредитните им задължения чрез непроменлива месечна вноска, интересът към кредитите с фиксирана лихва продължи да спада, за сметка на увеличаващия се интерес към кредитите с атрактивни плаващи лихвени проценти”, показва анализа.
Изчисленията за изминалата година показват, че има по-голямо търсене на потребителски кредити, като техният среден размер е достигнал до 8100 лв. Заедно с това се отчита засилено желание от страна на клиентите за по-ранно погасяване на дълговете – средно в рамките на 7 години.