Wall Street Jorunal предаде, че някои пазарни наблюдатели очакват срещата на управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) в четвъртък да се превърне в първа стъпка към увеличаване на размера на програмата за количествени облекчения, която централната финансова институция започна през март тази година. Първоначалният времеви хоризонт на действие на програмата за количествени облекчения беше до септември 2016 г., като в този срок ЕЦБ си постави за цел да изкупи ценни книжа и най-вече държавни облигации на стойност повече от 1 трлн. евро. Целта на програмата е да увеличи годишната инфлация в еврозоната до таргета на банката от 2%.
Въпреки тези очаквания повечето анализатори са на мнение, че на срещата на управителния съвет на Европейската централна банка, която тази седмица ще се проведе в Малта, финансовата институция няма да избързва с мерките за допълно инжектиране на нови ликвидни средства във финансовата система посредством изкупуване на суверенни дългове. Wall Street Journal напомня още, че по време на конференцията след срещата на ръководството на ЕЦБ миналия месец, Марио Драги заговори за стъпки към увеличаване на размера на програмата за количествени облекчения. Като основен аргумент за тези действия Драги посочва, че инфлацията в еврозоната не се доближава до таргета на банката. В петък Евростат публикува данни, според които индексът на потребителските цени в еврозоната регистрира спад от 0,1% на годишна база. Индексът спада за пръв път от месец март тази година, посочва Wall Street Journal.
Въпреки усилията на Марио Драги и Европейската централна банка, много експерти и икономисти, сред които е световният директор за стратегията по кредитните продукти на Citigroup Мат Кинг, изтъкват, че усилията им няма да дадат необходимия резултат. Анализаторите посочват, че спадът на цените на потребителските стоки до голяма степен се дължат на срива на цената на петрола на международните пазари. Според тях увеличаването на програмта за количествени облекчения може да доведе до изкривяване на пазара и надуване на икономически балони.