С около 20 - 30 стотинки се очаква да поскъпне най-масовият заводски хляб, обявиха на пресконференция в БТА днес от Браншовата камара на индустриалните хлебопроизводители и сладкари в България /БКИХСБ/.
Това означава, че той ще струва около 1.20 - 1.40 лв. за килограм /брашно ТИП 500/ при сегашна цена от около 1.10 лв., каза Николай Тапаров, зам.-председател на асоциацията. По формулата 1:2:4 за формиране на цената на хляба реалната цена трябва да бъде 1.50 лева заради увеличението на производствена себестойност на основната суровина - брашното за периода юни-юли.
Доставната цена към търговската мрежа няма да достигне тези стойности и ще бъде с около 20-30 стотинки по-ниска, информира БТА.
Качествено зърно има достатъчно за нуждите на страната. Дори можем да изнесем около 300-400 тона. За последната година цената му се е повишила двойно заради поскъпването на международния пазар. Основни причини са били пожарите в Русия и наводненията в Австралия. Това коментира от своя страна председателят на БКИХСБ Митко Караджов.
През януари месец миналата година зърното се е търгувало за 210-220 лв. за тон, а сега за почти 450 лв. за тон. Общото произведено количество зърно през тази година е 3,9 млн. тона.
Цената на хляба расте и до новата зърнена реколта няма тенденция да се успокои на някакво равновесно равнище. Това съобщи от своя страна в предаването "Кой говори" по Дарик председателят на Асоциацията на хлебопроизводителите и сладкарите "Хляб за България" Георги Попов. Тя ще расте плавно и повишението спрямо цената на пшеницата изостава, като настоящото поскъпване на хляба е резултат от предходната корекция в посока нагоре при зърното.
Според Попов пазарът не позволява рязък ценови скок от 20% за кратък период, каквато прогноза имаше, затова поскъпването ще е плавно за дълъг период от време, който по думите му е до новата реколта.
През последната седмица има успокоение на цените, на които производителите реализират на пазара зърнените култури, като пшеницата е на цена от 450-460 лв./тон, обясни секретарят на Асоциация на земеделските производители Ивайло Тодоров.
Държавата има механизъм, по който може да гарантира относително спокойствие на пазара на зърно и зърнени продукти, откъдето вече да бъдат спокойни и цените на производните им стоки. Тук става въпрос за интервенционната агенция, която е европейски механизъм и бе създадена, но за съжаление в България нямаме достатъчно запаси, за да може да се интервенира на пазара, коментира председателят на "Хляб за България", цитиран от Dariknews.bg.