Банката на международната организация БРИКС, в която влизат Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, ще стане конкурентоспособна най-рано след пет до десет години. Това прогнозира пред БНР Ренато Бауман от Бразилския институт за приложна икономика. Основната цел на банката е да финансира инфраструктурни проекти в развиващите се страни, но за да бъде постигната тя трябва да може да им предложи ниски лихви.
Според южноафриканския икономист д-р Мартин Дейвис от нея няма реален икономически и финансов смисъл.
По думите на Бауман, за да успее да се утвърди на международните пазари, банката за трябва да получи доверието им и да може да си осигури евтин ресурс, който после да отпусне като заеми с ниски лихви.
„Едно от нещата, които тревожат някои от експертите, включително и мен, е как ще могат проекти от страни като Бразилия и Русия да се конкурират с Южна Африка и Индия, ако основният критерий е Брутен вътрешен продукт на глава от населението. Според мен трябва да се създават такива критерии, които да не изпращат основните ресурси към най-бедните региони, а да се оценява всеки отделен проект самостоятелно“, каза Бауман.
Според южноафриканеца Дейвис Китай ще има водеща роля в банката, тъй като държавата е инвестирала най-много пари в нея.
„Банката за развитие на БРИКС, или както е по-правилно да се нарича - Новата банка за развитие (НБР), може да се счита като противотежест на Световната банка. Освен това ние вече имахме Африканска
банка за развитие, Азиатска банка за развитие, Азиатска инфраструктурна инвестиционна банка и не на последно място Южноафриканска банка за развитие. Ето защо казвам, че създаването на новата банка
е от ключово геополитическо значение, но не е продиктувано от финансова необходимост“, заяви Дейвис.
Първият заем от новата банка ще бъде отпуснат в юани, което най-вероятно ще се случи догодина. Банката започва работа с 50 млрд. долара капитал.
Новата финансова институция ще предоставя средства на развиващи се страни за подпомагане на инфраструктурни проекти. НБР се явява основна алтернатива на Световната банка и на Международния валутен фонд (МВФ). Все пак от БРИКС твърдят, че не са им конкурент.