Очакват се обилни снеговалежи

17.12.2009 | 19:46
по статията работи:
Снежната покривка ще е около и над 10 см, температурите ще се понижат
Очакват се обилни снеговалежи

Очакват се обилни снеговалежи - за това предупредиха от ГД "Гражданска защита".

По дадни на НИМХ - БАН, през следващото денонощие в по-голямата част от страната ще вали обилен сняг, по долното течение на река Струма и в югоизточните райони - интензивен дъжд, но след пладне и в източната част от Горнотракийската низина и по южното крайбрежие на морето дъждът ще премине в сняг. До края на деня снежна покривка ще се образува и в Южна България, а в Северна - тя ще се увеличи.

Ще духа до умерен, в Източна България и силен вятър, с който в страната ще нахлува студен въздух и температурите непрекъснато ще се понижават.

Главно в Добруджа и Лудогорието ще има снежни виелици и образуване на преспи.

Преобладаващите минимални температури ще бъдат към края на деня - между минус 10° и минус 5°, а максималните - между минус 3° и 2°, в Северна Българи до минус 5 - минус 6°, а в крайните югозападни райони и по южното крайбрежие на морето до 7°-8°. Към края на деня от югозапад валежите ще започнат да спират, а облачността временно да се разкъсва.

В събота, след временно намаление на облачността, тя отново ще се увеличи и в западните райони ще завали сняг. Минималните температури ще бъдат между минус 5 и минус 10°, максималните - предимно между минус 2 и 3.

В неделя ще вали в цялата страна предимно сняг, в югоизточните райони и по Черноморието - дъжд; валежите ще са интензивни, възможни са поледици. Ще духа умерен вятър. Минималните температури ще се повишат. В понеделник валежите ще спрат, облачността ще се разкъса, вятърът ще отслабне. Минималните температури ще са между минус 7 и минус 12°, максималните в повечето места - между минус 4 и 1 градуса.

Очаквани количества на валежите в петък в повечето места между 10 и 25 л/кв.м, но на отделни места и повече.

През нощта срещу неделя и в неделя отново валежите ще бъде интензивни - 10-25 л/кв.м, но на отделни отново и повече.

Започналите от запад валежи от сняг ще обхванат цялата страна, по данни на МЦ-ВВС, съобщава Агенция "Фокус". Снежната покривка ще е около и над 10 см. Видимостта ще бъде намалена при валеж до 300-1300 м. Главно в Дунавската равнина и източните райони има условия за виелици и снегонавявания. Минимални температури ще са между - 6 и -1 градуса, максималните температури - между - 3 и 2.

Информацията е изпратена до областните управители, кметовете на общини, ръководителите на Областни пътни управления, ръководителите на Областните управления на МВР и ръководители на териториални структури на централната изпълнителна власт, имащи задължения по плановете за специални и неотложни аварийно-възстановителни работи (СНАВР) за предприемане мерки за намаляване на евентуалните последствия за населението и да се подготвят за използване средствата за снегопочистване и опесъчаване.

При възникване на критична (бедствена) ситуация, дежурните в Оперативния комуникационно-информационен център (ОКИЦ) своевременно ще уведомяват оперативния дежурен в Ситуационния център на Главна дирекция "Гражданска защита".

Съвети на "Гражданска защита":

Как да действаме при реална опасност от наводнение?

  • При необходимост от евакуация, ще бъдете уведомени от органите на Гражданска защита. Подгответе личен багаж с най-необходимите документи, лични вещи и продукти.
  • Изключете газта и електричеството.
  • При невъзможност за напускане на сградата, ако нивото на водата продължава да расте, заемете най-горните етажи или покрива. Ако имате мобилна връзка, известете близките си или органите на Гражданска защита за местонахождението си.
  • Ако се намирате близо до корито на пълноводна река или дере, необходимо е незабавно да се отдалечите от тях и да се придвижите към най-близкото възвишение.
  • При поройни дъждове не заставайте под мостове, подлези, надлези и други съоръжения, високата вода може да ви отнесе.
  • При пътуване е препоръчително водачът на МПС да спре и изчака спирането на пороя. Незначително понижение на нивото на пътя може да предизвика голяма разлика в дълбочината на водата.
  • Не правете опити за пресичане на разливи и потоци, освен, ако сте сигурни, че водата е по-ниска от осите на колата или от коленете ви. Пресичайте само при спокойна вода.
  • Бързотечащи разливи и потоци се пресичат само ако имате помощно въже за преминаване и обезопасително въже за тялото.
  • Ако сте на път и констатирате опасност от наводнение, обадете се в Гражданска защита. При липса на такава възможност, предупредете в кметството на най-близкото населено място или преминаващи хора.
  • При невъзможност за евакуиране на животните, отворете вратите на помещенията, където са затворени.
  • Спазвайте указанията и реда установен от органите на МВР и на Гражданска защита

Как да действаме при снеговалеж и заледявания?:

  • Необходимо е да се следи метеорологичния бюлетин, предаван по радиото и телевизията. Отложете пътуването, ако не е наложително, част от пътищата ще се окажат затворени поради навявания и заледявания.
  • Ако непременно трябва да тръгнете, за предпочитане е да пътувате с влак. Облечете топли дрехи, изберете подходящи обувки и ръкавици, сложете вода и няколко сандвича в чантата си.
  • Ако все пак решите да тръгнете с автомобил, той трябва да има радиоапарат. По възможност, носете мобилен телефон. Проверете дали имате достатъчно гориво, въже, лопатка, фенерче и брадвичка. Гумите трябва да не са много напомпани, поставете вериги.
  • Изберете първокласните пътища, макар и да пътувате повече километри, те се разчистват от навяванията с предимство. Карайте бавно и внимавайте, когато минавате покрай сгради, електропроводи и дървета.
  • Спазвайте временната маркировка, поставена от контролните органи и пътните служби.
  • Ако по пътя се натъкнете на затрупани автомобили, маркирайте мястото и съобщете на органите на КАТ, Пътните служби или на Гражданска защита.
  • В случай, че сте затънали в навявания от сняг, избягвайте непрекъснатата работа на двигателя на празен ход, поради опасност от отравяне, гасете го периодически. Завържете дреха с ярък цвят на антената, за да бъдете забелязани.
  • Окажете помощ на изпадналите в беда. Измръзналите части на тялото се разтриват със спирт и леко се масажират. Не разтривайте със сняг - тялото допълнително се охлажда и може да се нарани кожата. При измръзване от I-ва, II-ра, III-та и IV-та степен се налага транспортиране на пострадалите до болнично заведение.
  • Не спирайте да почивате на открито, освен в населени места и крайпътни мотели. Ако обстановката се усложнява, преустановете пътуването като спрете в най-близкото населено място.
  • Когато трябва да се придвижите пеша, екипирайте се с подходящи обувки и топли дрехи и ръкавици. Носете мобилен телефон, транзистор и фенерче. Избягвайте да се движите поединично, вървете далеч от сгради, електропроводи, стълбове и дървета, вземете мерки против измръзване на крайниците.
  • Носете лекарства и термос с чай или други топли и подсладени напитки.
  • В населените места се обърнете към административните власти, Гражданска защита, МВР или Пътните служби. Следете по радиото указанията на Гражданска защита

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...