П. Миланов: Охранителите у нас са около 130 000

03.04.2011 | 10:34
по статията работи:
Сивата икономика е с доста голям дял в нашия бранш. Голяма част от хората се назначават без трудови договори
П. Миланов: Охранителите у нас са около 130 000

По официални данни охранителите у нас са между 60 000 и 70 000, а по неофициални данни са между 120 000-130 000 заети в този бранш. Това каза пред БНР Петър Миланов, директор на Националната асоциация на частните охранители.

Сивата икономика е с доста голям дял в нашия бранш. Голяма част от хората се назначават без трудови договори, съобщава БГНЕС.

Инспектор Камелия Кукева от своя страна каза, че по официални данни охранителният състав у нас е 102 000, но тя е убедена, че не са по-малко от 130 000 охранители. "Изключително много са охранителите, самите търговци, които притежават лиценз са 1340 за една малка България, звената за самоохрана са 3300", уточни Кукева.

Иван Иванов от Асоциацията на обединените търговски дружества в областта на охраната заяви, че не е съгласен с такива цифри. "Да предполагаме е едно, действителността е друго. За 2010 г. близо 60 000 служители са на трудов договор. Това е толкова, колкото са били през 2006 г., коментира Иванов.

"Съгласна съм с господин Иванов, че тяхното проучване е дало тези цифри, но той пропуска факта, че много търговци, чиито предмет на дейност не е охранителна дейност, са получили лицензи и практикуват охранителна дейност. Иван Иванов заяви, че 180 000 бройки е законното оръжие, притежавано от охранителите.

От своя страна Петър Миланов коментира, че бройката охранители не включва само охранителите, наети от частните компании, но и звената за самоохрана. "Но пък господин Иванов е прав за това, че назначените за 2010 г. на трудов договор са 67 820 души", поясни Миланов. "Ако е вярно това – 67 820, когато се обсъждат минималните осигурителни прагове, МТСП няма да вади същите цифри", каза Иванов.

Кукева заяви, че Иванов поставя по този начин под съмнение официалния отговор за бройката на охранителите от НОИ.

За Закона за частната охранителна дейност, Кукева коментира, че проектът на този закон не е на МВР. "Инициативата за измененията на Закона за частната охранителна дейност е на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма", каза още Кукева. Промените в новия закон са съществени, според Петър Миланов. Най-важното там е частта за обучение и професионална квалификация.

Най-големият проблем в охранителния бизнес според Кукева е липсващия навик да се спазва стриктно законодателството. "Не желае българинът да чете", заяви още Кукева.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...