Да се рестартира мониторингът от страна на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) към България, ще предложат на бюрото на Асамблеята наблюдателите на организацията, които бяха у нас за изборите на 5 юли, предаде БГНЕС.
Членът на делегацията на ПАСЕ Ренато Фарина от Италия е видял купуване на гласове в ромската общност в Монтана, същите наблюдения имат и швейцарските членове на делегацията. Това заяви нейният председател проф. Тадеуш Ивински на пресконференцията, която беше дадена съвместно с наблюдателите на Организацията за сътрудничество и сигурност в Европа (ОССЕ).
Неочаквано на форума се появи Юнал Лютфи от ДПС в качеството си на представител на българската делегация в ПАСЕ. Той публично оспори твърденията от страна на асамблеята за закъснялата покана към тях и начина по който е подписана. Стана недоразумение в качеството си на какъв Юнал Лютфи е подписал тази покана- като ръководител на делегацията на ПАСЕ или като зам. председател на Народното събрание. На закъснялата покана проф. Ивински отговори: "по добре късно, отколкото никога", а спрямо несъгласията на Лютфи заяви, че няма да спори.
Ръководителят на мисията на ОССЕ в България на тези избори Колин Мънро обобщи, че като цяло изборите са били добре проведени, а резултатите отразяват вота на народа. От ОССЕ не са наблюдавали директно купуване на гласове, но им е било казано, че такава практика е е факт. От ОССЕ не мислят, обаче, че тези случаи са достатъчно разпространени в България, за да компрометират резултатите от последните избори.
Тадеуш Ивински заяви, че в България всички говорят за купуване и продаване на гласове, а медиите пишат и говорят за това с конкретни примери. Той потвърди, че в никоя държава не е виждал формули на предизборни материали, като тази, че купуването и продаването на гласове е престъпление. Според наблюдателите това е тъжна история, защото много политици в Европа вече свързват България основно с корупцията и с купуването на гласове, което се е превърнало в едно клише за лошия ни имидж.
Ако бъде задействана отново процедурата по наблюдение на България, у вас ще има по-чести мисии от наблюдатели, които ще пишат доклади за България за това дали спазва задълженията си като член на ПАСЕ. Мониторингът не означава непременно санкция. Това каза обясни още Ивински.
„Не гледайте на мониторинга като санкция, която да поставя България в непривилегировани позиции”, уточни той, цитиран от Агенция "Фокус".
Много български граждани са споделили с представителите на ОССЕ и за другото негативния явление - корпоративния вот. "Това също е повод за опасение, макар, че е трудно да се забележи, заяви Колин Мънро. Запитан, с кои български партии свързват това ново явление, Мънро каза: "Знаете по-добре от нас, кои са двете партии с такава практика".
"Изборите в България са в рамките на стандартите, но са необходими повече усилия за подсигуряване честността на процеса". Това е основният извод, който направиха днес наблюдателите от ПАСЕ и ОССЕ. Въпреки сериозните несъвършенства във връзка с промените на изборното законодателство в последния момент и многократните обвинения за търговия с гласове, съпътствали изборите на 5 юли, се надявам, че България ще съумее да отстрани настоящите проблеми и ще оправдае напълно членството си в общността на демократичните ценности" каза проф. Тадеуш Ивински, ръководител на делегацията на ПАСЕ.
"На тези избори имаше конкуренция и в общи линии бяха добре организирани. Сега са нужни конкретни мерки за осигуряване на пълно обществено доверие към изборния процес и по-точно елиминиране на лошите електорални практики и подсилване на правната система", заяви в допълнение Колин Мънро, ръководител на ограничената наблюдателна мисия на ОССЕ.