Приетите промени в Закона за устройството на територията категорично не са амнистия на незаконните строежи. Това каза пред журналисти в парламента министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова по повод приетите вчера от Народното събрание промени в Закона за устройство на територията.
„Това, което към онзи момент не е отговаряло на изискванията на закона, то подлежи на премахване. Няма как да се узаконят нито ромски махали, нито строежи в чашката на язовирите. Тези обекти не могат да покажат документи за законност. Всичко, което не отговаря на закона, който е бил в сила 1987 г. до 2001 г., не може да бъде узаконено", каза Павлова.
С приетите промени се дава възможност строежи, изградени до 2001 г., които имат документи, отговарят на изискванията, но поради една или друга причина не са могли в рамките на срока да получат своите разрешения, да ги получат. Това стана ясно още от думите на министъра на регионалното развитие и благоустройството, предаде агенция "Фокус". Тя добави, че приетият вчера текст категорично не амнистира незаконните строежи.
"Узаконяват се само тези обекти и строеж, които са законни, но нямат документи”, обясни Павлова. Министърът даде пример със строеж, който е имал разрешение за строеж и е бил построен по изискванията за строителство, достигнал е до акт 15, но към онзи момент не е получил акт 16. Сега това жилище ще може да получи необходимите документи.
"Амнистията" ще струва поне 5000 лв., а желаещите да се възползват от нея ще разполагат с 12 месеца от влизането на закона в сила. Така догодина стотици хиляди собственици на незаконни преустройства, като остъклени балкони например, ще трябва да платят, за да ги легализират. В противен случай рискуват да ги загубят. Това е смисълът на промени в Закона за устройство на територията, приети окончателно вчера от парламента, обяснява в. "Сега".