Пазарният дял на петте ни най-големи банки по размер на активите се увеличава до почти 70 на сто

29.03.2022 | 15:55
по статията работи: econ.bg
Ръстът на активите на банковия сектор през миналата година е от 9.2% на годишна база, като те достигат 135.4 млрд. лева. Делът на активите на 25-те банки, опериращи в България, спрямо БВП за миналата година възлиза на 102%
Пазарният дял на петте ни най-големи банки по размер на активите се увеличава до почти 70 на сто
Снимка: БГНЕС

Състоянието на икономиката на България и постепенното възстановяване на икономическите сектори от пандемията от COVID-19 предопределят дейността на банковия сектор през миналата година. Като цяло, 2021 година се характеризира с по-ниски разходи за обезценки и начислени провизии, увеличени темпове на кредитиране, ниски и отрицателни лихвени проценти и подобряване на резултатите на банковия сектор.

Това става ясно от годишния информационен материал с основни акценти върху икономиката и банковия сектор на България през миналата година, публикуван от Асоциацията на банките в България (АББ). Годишните, както и тримесечните информационни материали, се изготвят от направление “Банкова политика и анализи” на асоциацията.

В условията на предизвикателства в икономическата и регулаторна среда банковият сектор продължава да бъде стабилен, рентабилен, с високи нива на капиталова адекватност и ликвидност. Като основни тенденции за банковия сектор се очертават ускорените процеси по дигитална трансформация, киберсигурност и управление на процесите и процедурите, насочени към прехода към и постигането на зелена и устойчива икономика.

Ръстът на активите на банковия сектор през миналата година е от 9.2% на годишна база, като те достигат 135.4 млрд. лева. Делът на активите на 25-те банки, опериращи в България, спрямо БВП за миналата година възлиза на 102%, става ясно от публикувания анализ.

Пазарният дял на петте най-големи банки по размер на активите се увеличава до 66.9% от 66.6%, колкото беше към края на 2020 година.

Банките от втора група бележат понижение на пазарния си дял до 30.1% от 30.2% преди година. Активите на клоновете на чуждестранни банки намаляват от 3.2% до 3% от общите активи на системата.

По отношение на процесите по консолидация - през миналата година белгийската банка „KBC“ и базираната в Австрия Raiffeisen Bank International сключиха споразумение „KBC“ да придобие 100% от акциите на „Райфайзенбанк България“ ЕАД, която е банка от втора група, според класификацията на Българска народна банка.

Към края на декември миналата година делът на кредитите и вземанията от общите активи се понижава до 58.2% в сравнение с 58.9% в края 2020-а. Делът на паричните средства се понижава до 21% от 21.9%, а този на инвестициите във финансови инструменти нараства до 16.7% от 14.6% преди година.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 17.04   1355 г. – Във Венеция за заговор против местната аристокрация е екзекутиран Марино Фалиеро. 1397 г. – За първи път Джефри Чосър разказва своите Кентърбърийски...