България и Румъния са страните от ЕС с най-нисък брутен вътрешен продукт (БВП) на глава от населението спрямо средното равнище за ЕС през 2012 г. Това сочат данните на Евростат.
БВП у нас и в северната ни съседка е с 50% по-нисък от средното за Съюза.
В Литва, Латвия, Естония, Полша и Унгария БВП на човек от населението е между 30 и 40% по-нисък от средния за съюза. Кипър е с 10% по-нисък от средния БВП, докато Малта, Словения, Чехия, Словакия, Гърция и Португалия са с между 15% и 25% по-нисък БВП.
В Италия и Испания БВП на човек от населението е точно колкото средния за ЕС.
Най-високият БВП на глава от населението е отчетен в Люксембург - над два пъти и половина по-голям от средното за ЕС. Австрия, Ирландия, Холандия и Швеция са с БВП 30% над средния за ЕС. В Дания, Германия, Белгия и Финландия БВП на глава от населението е между 15 и 25% по-висок от средния за съюза, а във Великобритания и Франция - с 10% отгоре.
През първото тримесечие на 2013 г. БВП на България възлиза на 16,57 млрд. лева по текущи цени, сочат данните на НСИ. Преизчислен в евро, БВП е съответно 8,4 млрд. евро, като на човек от населението се падат 1164 евро.
Брутният вътрешен продукт на България ще нараства постъпателно през тази и следващите две години, предвижда Световната банка в най-новия си доклад за глобалната икономика. Ръстът на БВП за 2013 година ще бъде 1,2%, догодина ще е 2,1 на сто, а през 2015 г. ще достигне 3 на сто.