След всички дискусии около демонтажа и по-нататъшната съдба на паметника „1300 години България“, разположен пред Националния дворец на културата (НДК), днес (15 август 2012 г.) той окончателно бе свален, информират от Inews.bg.
Делото на Валентин Старчев с години стоеше завито под плат, уж за реконструкция. Сега от него остана само носещата конструкция, а всички бронзови елементи бяха премахнати. Тоновете метал ще бъде нарязан на скрап и продаден. Читатели съобщиха, че местните роми вече правят опити да го разграбят.
Дискусията за съдбата на някогашния монумент, който в последните години се превърна в куп ръждясал метал, се води от години в общественото пространство. От страна на местната власт постоянно се прокрадваха идеите за демонтаж.
От Съюза на българските художници (СБХ) многократно се противопоставяха на това решение. Преди два дни те се обявиха категорично против демонтажа на паметника в отворено писмо. Според тях съдбата му не би трябвало да подлежи на обществено обсъждане, а да се реши от съответните компетентни органи. По думите на художниците "да заличиш този паметник е равносилно на това да заличиш част от историята ни".
Асоциация "Трансформатири", от своя страна, стартира конкурс за монумента с мотива, че за чужденците той е интересен, и че те гледат на него без идеологически напластявания. Това обаче не повлия на решението на Столична община да го нареже на скрап.
Както подсказва и името му, паметникът пред НДК беше изграден в чест на тържествата за 1300 години от основаването на българската държава - през 1981 година. Тогава е издигнат самият Национален дворец на културата, оформена е и градинката отпред.
Както много неща по това време, и НДК е построен ударно и предсрочно - плановете са били да бъде построен за 12 години, но строителите успяват да се справят само за 4. Първата копка е била през месец май 1978 година.
Тепърва предстои да се водят дебати за това какво трябва да се сложи на негово място.