Народното събрание на Панама отмени противоречив закон, който позволява продажбата на град Колон. Селището е най-голямата свободна търговска зона в Латинска Америка, но въпреки това остава държавна собственост.
Решението на политиците е предизвикано от седмица бурни протести в Колон и столицата Панама, които взеха три жертви. Правителството изтъкна, че приватизацията може би няма да има очаквания ефект на икономическа стимулация.
„Законът търсеше най-доброто за Колон, но не срещна публичното разбиране“, изтъкна президентът на Панама Рикардо Мартинели в социалната мрежа Twitter. “Затова ще процедираме смело с неговата отмяна“.
Проектът позволяваше продажбата на острови в рамките на свободната търговска зона, но срещна мощен отпор от страна на гражданите. Сред тях бяха както синдикатите, така и членове на Търговската камара на Колон и множество граждански сдружения. Недоволството си те аргументираха с очакванията, че продажбата на земя ще коства работни места и ще намали равнището на заплатите в района.
Още с обнародването на закона на 19 октомври, по улиците на Панама и Колон започнаха демонстрации. Множество търговски обекти бяха изпотрошени, а тълпи влизаха в тях, крадяха стока и подпалваха автомобили по пътя.
Четири дни по-късно Мартинели обяви, че правителството ще изостави плановете да даде земята на частни инвеститори. Вместо това президентът уточни, че наемите на търговците ще се увеличат, а парите ще се реинвестират в района – така, както протестиращите желаеха.
Колон започна да запада през последните няколко десетилетия и в момента регионът е обхванат от изключителна бедност и високо равнище на престъпност. Въпреки икономическия разцвет на Панама, немалка част от жителите остават изолирани от просперитета и това често поляризира обществото. Самият Колон се намира в края на Панамския канал и това го прави географски добре ситуиран.