Гръцкият премиер Георгиос Папандреу, заяви в интервю за утрешния брой на френския в. "Монд", че е необходима солидарност в еврозоната преди извънредната среща на върха утре в Брюксел. Папандреу трябва да се срещне днес с френския президент Никола Саркози в Париж, съобщава БГНЕС.
"Направихме саможертви и много важни промени, заедно с ЕС и МВФ изпълняваме амбициозен план за възстановяване на фискалната система и за структурни реформи. Вървим на добър път и е жалко, че агенция Moody's не взе под внимание тази реалност. Това показва, че Европа трябва ясно да определи правилата за тези агенции. Това също така би бил силен сигнал, че Европа взема необходимите решения, за да успокои пазарите и да им покаже, че дълговете в съюза и в държавите членки се управляват добре", заяви Папандреу в отговор на въпрос за понижаването на кредитния рейтинг на Гърция от агенция Moody's.
"Не можем да си позволим да се провалим. Трябва да изпратим смели съобщения, които да сложат край на нестабилността. Пазарите разбраха, че подобен провал може да възобнови кризата. Имаме политическата воля и техническите инструменти да намерим трайно решение", уверява гръцкият премиер.
Папандреу изключва възможността за преструктуриране на гръцкия дълг, тъй като това според него ще е за сметка на надеждността на страната и здравето на гръцката и на европейската банкова система. "Това може да доведе до сриване на гръцките банки и ще предизвика лавина от спекулативни атаки в много други европейски страни. Освен това преструктурирането ще предизвика незабавни и значителни загуби за пенсионните фондове в Гърция, които инвестираха спестяванията на нашите съграждани в държавните облигации. Това е прекалено голяма цена", категоричен е Папандреу.
Гърция протестира след последната визита на представители на МВФ, ЕС и Световната банка, т.нар. "тройка", която обяви план за приватизация на стойност 50 милиарда евро. След това той беше утвърден от гръцкото правителство. "Реализираме многобройни промени за много кратко време. Това може да предизвика проблеми в комуникацията. Но не поставя под съмнение суверенитета. Гръцкото правителство по собствена воля пое по пътя на реформите, често отвъд целите, определени от нашите кредитори. И Гърция работи в много тясно сътрудничество с ЕС, МВФ и Европейската централна банка (ЕЦБ)", завърши Папандреу.