Парализиращи международни санкции очаква Израел да бъдат наложени на Иран. Това стана ясно от думите на израелският министър на външните работи Авигдор Либерман в публикувано днес в израелския в. "Маарив" изказване, цитирано от Франс прес и БТА.
Международната общност трябва да наложи на Иран много сурови и парализиращи международни санкции. Това е посочил вчера Либерман на закрито заседание на парламентарните комисии по външните работи и
отбраната според вестника.
Тези санкции трябва да засягат иранската централна банка и износа на петрол от страната след предстоящото публикуване на доклада на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) за ядрената
програма на Техеран, уточнил Либерман.
Ако САЩ не предприемат стъпки в посока на строги санкции срещу Иран, това ще означава, че американците и Западът приемат ядрен Иран, е допълнил министърът.
Израелският президент Шимон Перес предупреди онзи ден, че "възможността за военно нападение срещу Иран е по-близка от дипломатическия подход".
В същото време стана ясно и че президентът на САЩ Барак Обама е удължил действието на документа за санкции срещу Иран, датиращ още от 1979 г.
"Отношенията ни с Иран не се върнаха в нормалното си русло, като процесът на изпълнение на договореностите от 1981 г. още не е завършил. Поради тази причина считам за необходимо да бъде удължен срока на документа за санкции срещу Иран и след 14 ноември 2011 г.", се казва в писмо на Обама до Конгреса на САЩ, чийто текст бе разпространен от пресслужбата на Белия дом, информира БГНЕС.
Решението на Обама на практика е формалност, тъй като всяка година президентът на САЩ, който е да е той, парафира удължаване на срока на документа. Белият дом въвежда санкции срещу Иран на 14
ноември 1979 г., когато в страната побеждава ислямската революция.
Конкретният повод за дипломатическия разрив между двете страни е вземането за заложници на служители на американското посолство в Техеран на 4 ноември 1979 г.
На 19 януари 1981 г. с посредничеството на Алжир САЩ и Иран подписват т.нар. Алжирско съглашение. Според споразумението Вашингтон гарантира, че няма да се намесва във вътрешните работи на Техеран,
ще отмени търговските санкции и разблокира замразените в американски банки ирански авоари.
Иран пък се ангажира да изплати външния си дълг пред САЩ - нещо, което според Белия дом и досега не е изпълнено.