Френското правителство съобщи днес, че е решило да смекчи ограниченията над достъпа на роми от Източна Европа до трудовия си пазар.
"Сред взетите днес решения за подобряване съдбата на ромите, фигурира решението да се улесни интегрирането чрез работа", обясни за пресата министърът на жилищното строителство Сесил Дюфло след министерско заседание. "Става дума и за отменяне на данъка, които работодателите на тези лица дължат на Френската служба за имиграция и интеграция и за значително разширяване на списъка на професиите, до които те може да имат достъп", добави тя.
Страната "отваря" общо 150 професии за българи и румънци. Специализираният сайт за наемане на работа на чужденци Migration Conseil помества списък на 150-те професии, за които след приетото решение работодателите във Франция вече не са длъжни да търсят кандидат на френска територия. Тази мярка обаче остава препоръчителна, се казва в съобщението.
Френското правителство все пак не премахва всички ограничения върху достъпа до жителство и работа на територията си за румънците и българите, които тя и други членки на Европейския съюз (ЕС) наложиха след влизането на двете страни в организацията.
Дюфло подчерта, че що се отнася до евакуацията на нелегалните лагери, решенията на правосъдието ще продължат да се прилагат.
Париж уточни в комюнике, че ще разгледа, след обсъждане със заинтересуваните страни (Румъния и България), хипотезата за предсрочно отменяне на преходните мерки, ограничаващи достъпа на ромите до френския трудов пазар в сравнение с останалите граждани на общността. Тези мерки важат до края на 2013 г.
Европейската комисия приветства съобщението на френското правителство по въпроса за интеграцията на ромите, същевременно насърчавайки Франция да отмени изцяло ограниченията, оставащи все още в сила, възможно най-скоро, предаде Агенция "Франс прес.", цитирана от БТА.
Комисията вече беше призовала Париж да вземе конкретни мерки за подобряване съдбата на ромите. "Приветстваме силно констуктивния дух на френското правителство в търсенето на адекватни решения, както и желанието му да сътрудничи с Комисията и с другите страни членки от ЕС", заяви в комюнике говорителят на ЕК Оливие Байи.
"Днешното заседание е важен етап за интеграцията на ромите", заяви ЕК, цитирана от БТА.
Освен това, Комисията е готова да подкрепи френското правителство за прецизиране на условията, при които са премахвани лагерите, предаде Агенция "Франс прес".