Ако със 7 процентни пункта се намали делът на неформалната икономика, постъпленията в бюджета ще бъдат с 1 млрд. евро (1 млрд. 960 млн. лева) повече. Това каза председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев, който е и член на Икономическия и социален съвет. Велев, заедно с президента на КНСБ Пламен Димитров и председателят на Икономическия и социален съвет проф. Лалко Дулевски представиха становище на съвета за намаляване на дела на неформалната икономика.
Неформалната икономика води до намаляване на приходите в бюджета, а по-ниските постъпления в бюджета водят до изкривяване на макроикономическите съотношения, по-висока официална безработица, по мнението на 71.6 на сто от работодателите, е посочено в становището. Официално се отчитат и по-ниски темпове на икономически растеж, както и относително намаляване на постъпленията от преки и косвени данъци, и намаляване на приходите от мита.
Становището е провокирано от стойността на композитния индекс, който отчита икономиката на светло. Този индекс показва 67.77 процентни пункта икономика на светло, което означава, че останалите 32.23 процентни пункта показват размера на неформалната икономика в България. Така, по думите на Лалко Дулевски, две трети от икономиката ни е на светло, а една трета е неформална.
Има тенденция на "осветляване" на икономиката за периода 2010 - 2013 г. През 2010 г. без трудов договор са работили 16.6 на сто от наетите, а през 2014 г. - само 6.4 на сто, но през 2010 г. работещите на договори с фиктивни клаузи е бил 10.8 на сто, а през 2014 г. вече нараства до 44.2 на сто, според изследване на АИКБ.
От Икономическия и социален съвет настояват за ясна дефиниция на понятията неформална икономика и неформален труд в националното законодателство, заради различни тълкувания, каза Пламен Димитров. По думите му има режими, които предполагат несигурна заетост, която е с по-слабо изпълнение на регулациите или на ръба на регулациите. Такава практика в света е наемането на работници от официални предприятия през агенции за временна работа, без никаква закрила. Продаването на работници през агенции за временна работа ги прави далеч по-евтини и в един момент те започват да изпадат в неформалност на своя труд, коментира Димитров. Според него в България това става обикновено през обществените поръчки - най-вече на строителни обекти и магистрали.
Според позицията на съвета, идеята за еднодневни трудови договори при сезонната заетост ще доведе до сериозно "изсветляване" на труда.
Източник: iNews.bg