Парите за финансово подпомагане на българските фермери ще намалеят с 50-100 млн. евро годишно след 2020 г., стана ясно на семинар на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи (БАСЗЗ). Според последните разчети парите, с които на годишна база ще се финансира ОСП в целия Европейски съюз, ще намалеят с близо 4 млрд. евро, или с повече от 6%.
Сега ОСП борави годишно с около 60 млрд. евро. От тях за страната ни са определени около 1,3 млрд. евро. Прогнозите са, че след две години общата сума вероятно ще бъде намалена на 55-56 млрд. евро. Така България ще трябва да поеме между 50 млн. евро и 100 млн. евро поне от този своеобразен пасив. Това налага прекрояване на националната ни политика в земеделието, смята зам.-председателят на БАСЗЗ Анатоли Георгиев. Според него ще има промяна в стойността на директните плащания, които ще бъдат обвързани с размера на стопанството, допълнителни изисквания от социален и икономически характер, което ще има негативни последствия за българското земеделие.
Друг важен въпрос е бъдещето на Втория стълб на ОСП, или т.нар. инвестиционни мерки, финансирани със средства от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР).
"Предвид предстоящите бюджетни ограничения, нашите очаквания са, че голяма част от частните инвестиционни мерки в селските райони, ще бъдат заместени от т.нар. финансови инструменти - кредитни или гаранционни", каза зам.-председателят на БАСЗЗ. Така на практика проектите няма да се финансират безвъзмездно, а бенефициентът - фермерът, ще трябва да връща получената финансова помощ, но при по-благоприятни лихвени нива в сравнение с традиционните банкови кредити.