Парите от Сребърния фонд ще продължат да стоят в БНБ

03.10.2018 | 15:55
по статията работи: econ.bg
Парите от Сребърния фонд ще продължат да стоят в БНБ
Снимка: БГНЕС

Прилаганият досега консервативен подход при управлението на парите в Сребърния фонд ще продължи поне до 2021 г. Днес правителството прие Дългосрочната инвестиционна политика на Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система (т.нар. Сребърен фонд" и Средносрочната стратегия за инвестиране на средствата на фонда за периода 2019-2021 г., се казва в съобщението на правителствената пресслужба.

Двата документа са одобрени от управителния съвет на Фонда и предвиждат запазване на прилагания досега консервативен подход за управление на активите, при спазване на принципите за надеждност, ликвидност и прозрачност, се казва в съобщението. Според авторите на решението настоящите пазарни условия не предполагат реализирането на висока доходност при желаните ниски нива на инвестиционен риск, поради което най-добрата алтернатива за инвестиране на средствата на Фонда ще продължи да бъде под формата на депозит в Българската народна банка или други инструменти по сметки в нея.

Двата стратегически документа за "Сребърния фонд" предстои да бъдат актуализирани ежегодно, в съответствие с тенденциите на финансовите пазари и при оценка на риска. Това означава, че инвестиционната политика може да се промени, ако пазарната среда го позволява.

Към 31 декември 2017 г. по сметката на Сребърния фонд в БНБ има 2.8 млрд. лв.

Фондът беше създаден с част от излишъка в бюджета през 2007 г. с идеята да подкрепи пенсионната система след 2018 г. Впоследствие беше приет специален закон, в който се посочва от какви източници на приходи ще бъде захранван и как може да бъде управляван. В него трябва да влизат парите от приватизация, от концесии (без тези, които се очакват от концесията на летище "София", предназначени за покриване дълговете на БДЖ - бел. ред.), както и 25% от излишъка в бюджета, ако има такъв. Пак по закон до 70% от средствата могат да се инвестират в акции на страни - членки на ЕС, до 30% в акции на трети страни и до 30% в облигации.

Междувременно - при първия кабинет на ГЕРБ, бе създадена Държавната консолидационна компания, в която се прехвърлят приходите от приватизация, и така бе заобиколено задължението те да отиват в резервния фонд.

През всичките тези години парите стоят на депозит в БНБ.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 04.12   1533 г. – Иван Грозни става велик княз на Московското княжество. 1639 г. – Йеремия Хорокс и Уилям Крабтрий за първи път наблюдават пасаж на Венера. 1808 г....