Служебният премиер Стефан Янев ще бъде изслушан в парламента за финансово-икономическото състояние на държавата.
В дневния ред на депутатите от 46-ото Народно събрание са още Планът за възстановяване и устойчивост и стратегията за развитие на Българската банка за развитие, като по двете теми ще бъдат изслушани вицепремиерът Атанас Пеканов и икономическият министър Кирил Петков.
Бъдещето на Българската банка за развитие е един от ключовите елементи при воденето на преговори за подкрепа на потенциален бъдещ кабинет на „Има такъв народ“. Установените от служебния кабинет проблеми в нея ще бъдат докладвани от ресорния министър Кирил Петков в пленарната зала.
„За мен тази банка е хубаво да съществува, обаче като абсолютно прозрачна, за малкия и среден бизнес, с този лимит от 5 млн., с новия професионален мениджмънт, да финансира малки и иновативни компании. Самата банка, както беше преди, ние да влезем, нямаше никакъв смисъл за българската икономика и общество“, заяви Кирил Петков при представянето на първия проектокабинет на „Има такъв народ“, в чиято програма бе заложена и приватизацията на банката.
Преди Петков се очаква вицепремиерът Атанас Пеканов да представи новата версия на Плана за възстановяване и устойчивост на България, изработен от служебния кабинет и за който се очаква санкция на парламента и редовно правителство за решение на ключови теми – например: бъдещето на въглищните централи.
В интервю за „Неделя 150“ малко след встъпването си в длъжност Пеканов заяви: „Планът за възстановяване е изключително важен инструмент. От години икономисти говорим именно за това – за нуждата от такъв инструмент на европейско ниво. Той сега идва, но с приоритети, които ЕК си е поставила за последните години – именно ефективния процес – зеления преход, както и дигитализацията“.
Според първоначалната програма, първи думата ще има премиерът Стефан Янев, който трябва да представи финансово – икономическото състояние на страната. Отново в ефира на „Неделя 150“ Янев заяви:
В бюджета има пари, но те са в пера, от които не могат да се правят социални плащания и развитие на политики, важни от социална гледна точка“.
Служебният кабинет изготви актуализация на бюджета, която премина през Тристранния съвет на социалните партньори и очаква гласуване на правителствено заседание, за да бъде внесена в Народното събрание.
А в последната точка от предварителната си програма днес депутатите трябва да решат дали да изслушат главния прокурор Иван Гешев.