Депутатите наложиха мораториум върху промяната на предназначението на гори и земи от горския фонд. По предложение на парламентарната земеделска комисия беше решено забраната да не важи единствено за вече започналите общински проекти върху заменени гори, като разширяване на гробищни паркове и създаване на площадки за битови отпадъци, предаде БНТ.
Приетият днес мораториум ще е в сила, докато не се изготви нов Закон за горите.
В момента голяма част от заменените площи - около 28 хил. декара, от които около 8 хил. общински, а останалите 20 хил. - собственост на физически и юридически лица, все още са гори и не е променено предназначението им. Съгласно действащото законодателство обаче до налагането на днешния мораториум собствениците им можеха да променят предназначението им.
Преди два дни, при обсъждането на въпроса в парламентарната земеделска комисия, депутати от ГЕРБ предложиха в бъдеще да се допускат изключения и за частни инвеститори.
Според земеделския министър Мирослав Найденов обаче забраната няма да важи само за проекти от национално или местно значение, припомня Dariknews.bg.
"Използвайки законовата вратичка, процедурата за замяна на земи главно с търговски цели, доведе до значително ощетяване на държавата. Най-често аргументите "против" в публичното в пространство
са свързани с тяхната екосъобразност, икономически ефект", коментира депутатът от ГЕРБ и един от съвносителите на решението Атанас Камбитов.
"В резултат на днешната забрана 20 хил. декара ще си останат гори, като така ще се отговори на обществените очаквания", аргументира се Камбитов.