Чувствително завишаване на санкциите за отвличане с промени в Наказателния кодекс обсъждат на първо четене депутатите. Предвидените наказания са лишаване от свобода от 15 до 30 години, доживотен затвор или доживотен затвор без замяна в случаите, в които отвличането е рецидив или е извършено по жесток начин.
Заложено е още наказателна отговорност за всяко длъжностно лице, което наруши или не изпълни служебните си задължения, или превиши властта или правата си с цел да набави за себе си или за другиго облага или да причини другиму вреда.
Април месец ги увеличихме, сега пак ги увеличаваме. Каква е целта на това изменение на наказателния кодекс - да отчетем пред избирателите, че сме страшно загрижени за престъпността. Как? Като механично завишаваме санкциите. Сега приравняваме отвличането с цел откуп с квалифицираното умишлено убийство. Какъв е ефектът от това? Че извършителят на престъплението "отвличане" ще прецени на даден момент, когато е получил откупа, че е по-изгодно за него да премахне основния свидетел, след като ще носи една и съща наказателна отговорност. Такава ли наказателна политика ще предложим на българските граждани. Тя е несъобразена с действителността. Правим изменения в наказателния кодекс, за да плашим гаргите, коментира Михаил Миков от"Коалиция за България", предаде Dariknews.bg.
Павел Димитров от ГЕРБ отговори така: Когато април месец увеличавахте санкциите на наказанията, гаргите ли плашихте. Аз не приемам, защото познавам криминалистическата теория и практика, че увеличението на санкциите въобще не стряска престъпниците. Ще дам пример с полицаите от онези страни, към които се стремим, смее ли някой да пипне полицай?! И защо не смее?! Защото, г-н Миков, знае какви санкции и наказания го очакват за това.