По предложение на председателя на Комисията за противодействия на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ) Пламен Георгиев, народните представители избраха заместник-председател и трима членове на Антикорупционния орган.
При представянето на кандидатурите Георгиев се мотивира, че познава лично номинираните, работили са заедно и има доверие в тях, те са експерти. „Имаме вече три реализации по противодействие на корупцията", подчерта Георгиев.
За зам.-председател бе одобрен Антон Славчев, разследващ полицай, впоследствие служител в ДАНС, магистър по право.
Антоанета Цонкова бе одобрена за член на КПКОНПИ. Тя е била зам.-председател на бившата комисия по отнемане на незаконно придобито имущество, юрист, адвокат. В КПКОНПИ влеза също Пламен Йоцов, магистър по изчислителна техника, разузнавач в НСС, служител на МВР, ДАНС.
Третият член на Антикорупционния орган е Силвия Къдрева, която е магистър по библиотечни и информационни науки. След избора в пленарна зала пред журналисти в кулоарите на Народното събрание председателят на КПКОНПИ Пламен Георгиев обяви, че е изпълнил първото си обещание да бъдат задържани хора с пари.
Георгиев обясни, че комисията е дала информация за други лица, които са били изнудвани от кметицата на Младост, но как ще бъдат оценени доказателствата и какви обвинения ще бъдат повдигнати, е работа на прокуратурата.
„Ние сме дали каквото имаме. Дали сме допълнително доказателства от същия характер. Днес ще се гледа и мярка за неотклонение и е работа на прокуратурата. Мисля, че и Гешев каза, е това е най-голямата сума, която е задържана изобщо от правораздавателни органи в България. В последните 30 години няма такава голяма сума задържана", подчерта Пламен Георгиев.
Той обясни, че за следващите акции, всичко зависи от това къде ще бъдат задържани лицата. „Не може да им казваме къде да получават подкуп. Ако го получат в центъра на София ще бъдат задържани в центъра. Ако го получат пред моя кабинет ще бъдат задържани там. Ние не избираме те къде да взимат парите. Ще се спазва законът", заяви категорично председателят на Антикорупционната комисия.
За пореден път той припомни, че комисията няма правомощия по задържане или извършване на процесуално-следствени действия. „С оглед на това може би за в бъдеще може да се обмисли някаква промяна на закона. Всички служби, подобни на нашата, най-малкото имат право да задържат лица. Ако ние имахме това право нямаше да има нужда да идват хора от МВР и толкова много хора да участват в тази акция. Искаме да имаме поне възможност да задържаме", заяви Пламен Георгиев.
Той увери, че би разследвал всеки един случай и нямало чадър над никой, но не било сериозно да се коментират приключили случаи като „Мишо бирата". „Не съм съдник и не мога да давам оценки на работа на колеги. Не познавам доказателствата", каза председателят на Антикорупционния орган.