Парламентът отхвърли създаването на анкетна комисия за договорите за модернизацията на армията

02.03.2005 | 16:08
по статията работи: econ.bg

 

След около тричасов дебат Народното събрание отхвърли проекторешението за създаване на временна анкетна комисия за установяване на законосъобразността и проучване на целесъобразността на сключените договори и планираните проекти за модернизацията на въоръжените сили на България. Обсъждането на проекторешението беше предложено от вносителите му - депутати от ОДС.

По време на обсъждането на проекта заместник-председателят на ПГ на ОДС Иван Костов каза, че стратегията за сигурност, която се изпълнява сега, е приета преди България да бъде част от една колективна система за сигурност и преди да започне войната с тероризма, в която принос дава и България, преди 11 септември 2001 г., откогато всички страни са преоценили рисковете и заплахите пред своята сигурност. България не е извършила тази преоценка и трябва да преосмисли този документ и едва след това да направи следващите стъпки, заяви той. Според него сериозна слабост на всяко разсъждаване за националната сигурност в пленарна зала или в Министерския съвет е липсата на актуализирана стратегия. В този документ са записани конкретните ангажименти на въоръжените сили и Българската армия, които те трябва да изпълняват, отбеляза Иван Костов и допълни, че все още не е приключил процесът на поставянето на тези задачи. Въпреки това обаче, ние имаме договори, сключени сделки за купуване на техника за модернизация и превъоръжаване, каза заместник-председателят на ПГ на ОДС. Според Костов планът за модернизацията на въоръжените сили трябва да бъде приет след актуализирането на военната доктрина на България. По думите му без приемането на тези документи не може да бъде доказана целесъобразността на всяка сделка. Тези документи трябва да бъдат изработени от правителството, съвместно с Народното събрание, добави Костов. Иван Костов заяви, че сделките са непрозрачни, защото парламентът не е одобрил нито една от тях и не е участвал в обсъждането на документите. Ние виждаме как пред очите ни опасно се натрупват финансови задължения на страната, които засягат времето в следващите 10 години, каза той и допълни, че Народното събрание може да задължи страната за дълъг период от време, а не едно правителство. По думите на Костов заради това въпросът е на законосъобразност, прозрачност и целесъобразност, а на нито един от тези въпроси мнозинството не може да даде отговор. Необходимо е Народното събрание да се информира и да се произнесе дали се нарушават естествените процедури в този сектор на управлението на страната, заяви той.

Ангел Найденов от левицата заяви, че Коалиция за България ще подкрепи искането за създаване на временна комисия. Присъединяваме се към призива за ограничаване действията на Министерството на отбраната, на възможностите да сключва сделки и особено в сектора за сигурност, за отбраната и въоръжените сили за години напред, допълни той. Найденов припомни, че още от средата на миналата година БСП и Коалиция за България настояват за дългосрочна програма, приета от Народното събрание, за модернизацията и превъоръжението на Българската армия, но това предложение не е било прието от управляващите. Според него има поне пет аргумента в подкрепа на искането за създаване на комисията - липсата на дългосрочна програма, дезангажирането на парламентарната външна комисия, както и това, че сделката за ремонт и модернизацията на хеликоптерите е отново пред провал и то със скандал, заради липсата на яснота има ли избраната фирма документите, необходими за извършване на ремонта. Сред аргументите посочени от Найденов е и бягството от парламентарен контрол на министъра на отбраната. Аз подозирам, че той има силни смущения по това, което трябва да каже в пленарна зала, добави Найденов.

Депутатът от левицата Любен Петров каза, че четири години е свидетел на разхищение. 5-те милиарда лева за модернизация, за които се говори са много големи суми, отбеляза той и попита от кой бюджет ще бъдат взети те. Къде е стратегията, кои са приоритетите при модернизацията, кой вид въоръжени сили е водещ, обърна се Петров към управляващите.

Депутатът от НДСВ Цонко Киров отбеляза, че при разглеждането на проекта за създаване на временна комисия трябва всички депутатите да си направят сметка и анализ във времето. Дългосрочната визия за въоръжението е приета още през 2003 г. и смятам, че изграждането на такава комисия цели забавянето на модернизацията на армията и процеса на изграждането на въоръжените сили, заяви той./БНР

ECON.BG

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 25.11   1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг. 1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 хил. души. 1741 г. – С...