Със 114 гласа "за", 40 "против" и без нито един "въздържал се" парламентът потвърди решението си от 29 март 2012 г. за спиране на строителството на АЕЦ "Белене".
Така ГЕРБ, "Синята коалиция" /СК/ и независими депутатите приеха предложението на Иван Иванов /СК/ във връзка с произвелия се на 27 януари 2013 г. "ядрен референдум".
Дебатите и споровете по темата продължиха над 4 часа, предаде БТА.
В решението на парламента се посочва, че трябва да се ускорят процедурите по удължаване срока за експлоатация на V и VI блок на АЕЦ "Козлодуй”, както и да се започнат процедури за строителството на VII блок на централата.
Гласуването премина при освирквания и тропане от страна на депутатите от "Коалиция за България".
"Синята коалиция" поиска парламентът да потвърди подкрепата си за решението строителството на нова ядрена централа на площадката "Белене" и настоя за окончателното му прекратяване.
Обратното предложение - на левицата, беше за отмяна решението за спиране изграждането на втората атомна централа. То беше отхвърлено с 96 гласа "против" и 33 "за".
Депутатът от ПГ на "Коалиция за България" Румен Петков призова Диан Червенкондев от ГЕРБ да спре със спекулациите за цената на "Белене”. "Те не почиват върху нищо. Беше организирана много голяма международна конференция преди референдума. Там хората обявиха, че най-евтината енергия в света се произвежда от ядрени мощности. Можете да лъжете народа, но временно”, добави Петков.
Депутатът от ПГ на ГЕРБ Станислав Иванов припомни за писмо, в което директорът на АЕЦ "Козлодуй” е помолил изкупеното от българската страна оборудване за "Белене” да отиде за "Козлодуй”.
Депутатът от ГЕРБ Диан Червенкондев добави, че писмото е било за това да бъде дадено на българската централа АЕЦ "Козлодуй” основно оборудване, което е същото като на V и VI блок на АЕЦ "Козлодуй”. "Когато попитахме: "Защо не сте го дали?”, отговорът беше – вече се бяхме договорили с руската страна”, добави Червенкондев.
Лидерът на РЗС Яне Янев определи АЕЦ "Белене” като "финансовата Сатурнова дупка на прехода".
В Националния референдум за бъдещето на ядрената енергетика в страната, провел се на 27 януари 2013 г., участваха 1 405 463 гласоподаватели, представляващи 20,22 на сто от гражданите с избирателни права.
Въпросът в него беше: "Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждането на нова ядрена електроцентрала?". От участвалите в допитването отговор "Да" дадоха 851 757 граждани.
Броят на участвалите в гласуването беше доста по-малък от броя на участвалите в последните избори за народни представители на 5 юли 2009 г. гласоподаватели, който е 4 345 450. Ако той беше равен на този от парламентарните избори, то тогава изходът от референдума щеше да бъде задължителен за изпълнение.
В случая влезе в сила хипотезата на чл. 23, ал. 3 от закона, според който, ако избирателната активност е над 20 на сто (каквато беше на референдума е налице), въпросът трябваше да бъде разгледан отново от депутатите в Народното събрание.