Хранителните продукти, които са дарени до 30 дни преди изтичането на срока на годност, да не бъдат облагани с данък върху добавената стойност (ДДС). Премахването на налога обаче да важи, само ако стойността на даренията на година не надхвърлят 0.5% от общия годишен оборот на данъчно задълженото лице, което ги прави. Такива промени в закона за ДДС прие единодушно на първо четене парламентът днес по предложение на депутатите от Реформаторския блок (РБ) Петър Славов и Мартин Димитров.
Целта на поправките е да мотивират големите хранителни вериги да даряват храна, вместо да я изхвърлят. По данни на Българската хранителна банка всяка година се унищожават над 670 хил. тона храна. В същото време 21,2% от българите или 1,54 млн. души живеят в бедност.
От парламентарната трибуна Петър Славов призова парламентарните групи да се обединят около поправките, за да покажат едно "модерно измерение на дясната социална политика". Шефът на бюджетната комисия Менда Стоянова (ГЕРБ) обяви, че депутатите от партията-мандатоносител ще подкрепят законопроекта на първо четене, но текстовете трябва да се прецизират, тъй като "дяволът е в детайлите". По думите й трябва да се обърне внимание върху контрола, за да "не направят някои богат".
Стоянова пресметна, че средно данъкът за 670 хил. тона храна е около 280 хил. лева, но това не значело, че загубата за бюджета би била такава.