Голямата цел на Народното събрание след първи януари 2007г. е като пълноправен член България да допринася за стабилността и засилването на ЕС и за удовлетворяване на възможностите за подобряване на живота на българските граждани. Това се казва в декларация по повод пълноправното членство на страната ни в ЕС от догодина, която бе приета със значително мнозинство. Против документа гласуваха само 4-ма депутати от Атака.
Депутатите подчертаха готовността си да продължат с неотстъпващо темпо работата в областите на съдебната реформа, борбата с корупцията и организираната престъпност, селското стопанство, авиационната безопасност и създаването на административен капацитет за усвояване на европейските фондове.
В същото време българското Народно събрание призовава останалите европейски парламенти, които не са довършили ратификационните процедури, да ги приключат, за да Договорът ни за членство в сила навреме.
Вицепремиерът Ивайло Калфин поздрави депутатите и каза, че България не влиза в ЕС с различен статут от останалите държави и без активирани предпазни клаузи. Калфин обяви още, че страната ни няма да внася повече средства, отколкото ще получава от ЕС.
От БСП, НДСВ и ДПС изтъкнаха заслугите на предишните две правителства за успешното членство, подчертаха волята на мнозинството да изпълни препоръките на Европейската комисия и призоваха опозицията да загърби дребното политиканстване.
От името на БНС Анастасия Мозер изрази недоумението си, че дясната опозиция не се радва на постижението ни при положение, че Европейската народна партия е одобрила Доклада. Лидерът на ДСБ Иван Костов заяви, че българското членство не е пълноправно, защото най-бедният народ от ЕС ще трябва да плати най-много пари през 2007 година и затова управляващите нямат основание за самочувствие и гордост. Лидерът на ОДС Петър Стоянов изрази удовлетворение и радост от сигурното ни присъединяване на 1 януари, но обеща партията му да бъде критична към управляващите.
От Атака декларираха, че са евро членството на страната ни, но при лоши финансови условия и затваряне на реакторите на АЕЦ. Междувременно председателят на ЕК Жозе Мануел Дурау Барозу връчи в парламента Доклада на ЕК на председателя Георги Пирински. Барозу и евро комисарят Оли Рен изразиха задоволство от приетата декларация и помолиха българските институции да продължат реформите. /Дарик радио