Отоплителният сезон тази година ще започне с до 5% по-високи цени на парното спрямо октомври 2010 г. В София, където живеят около 80% от всички потребители на централното топлоснабдяване, зимата ще струва с 2,52% по-скъпо.
Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) публикува късно в четвъртък новите тарифи за топлинната енергия и природния газ, които влизат в сила от днес.
Стойността на "синьото гориво" на едро се увеличава с 6,67% до 584,37 лв. за хиляда куб. м без ДДС, въпреки че "Булгаргаз" настоя за поскъпване с 13,86%. Мотивите на държавната компания са, че доставните цени на газа за българския пазар рязко се увеличават през четвъртото тримесечие, пише вестник "Труд".
По единия от договорите с "Винтерсхал" - дъщерна фирма на "Газпром", повишението е с 24,57%, а по другия - с 9,95%. Стойността на суровината от "Газекспорт" за Югозападна България се вдига с 9,85%. Най-малко е увеличението на цената на газа по договора с "Овергаз" - 0,14%. ДКЕВР съобщи тези данни за поскъпването, без да посочва конкретните стойности, тъй като по договорите те са търговска тайна. Следваща промяна в цената на природния газ е възможна от 1 януари 2012 г.
Поскъпването на горивото преди новия отоплителен сезон предизвика есенно увеличение на цените на парното. Това не изненада потребителите, тъй като тази година стойността на топлоенергията се променяше на всеки три месеца заради резките колебания на пазара на газа.
Новата цена на парното в Пловдив - 11,03 ст. за киловатчас с ДДС, става опасно близка до нощната тарифа за тока в региона - 12,21 ст./квтч. В София топлоенергията е по-конкурентоспособна. При цена на парното за бита 9,61 ст./квтч нощната тарифа за тока в региона е 12,27 ст./квтч. "Далкиа Варна" ще продава топлоенергията по 10,16 ст./квтч, докато нощната електроенергия в региона струва 11,58 ст./квтч.
По-малко в сравнение с десетия месец на миналата година ще плащат потребителите във Враца и Велико Търново. По-значително е поевтиняването в Старопрестолния град - 8.26 на сто.
Увеличението обаче ще се усети като по-сериозно, защото от 1 юли цената на топлоенергията също беше повишена с различен процент за различните дружества, пише Агенция "Фокус".
Заради конкуренцията между двата вида енергоснабдяване председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев предупреди, че очаква догодина токът да поскъпне поне със 7-8%.