Пациенти с мозъчни тумори се жалват от дискриминация

08.01.2013 | 12:10
по статията работи: Елица Елефтерова
НЗОК не им отпуска пари за адекватно лечение
Пациенти с мозъчни тумори се жалват от дискриминация
Снимка: Булфото

Пациенти с редки мозъчни тумори са се обърнали към омбудсмана Константин Пенчев и Комисията за защита от дискриминация с жалба поради липсата на адекватно лечение, става ясно от уебсайта на асоциация "Хипофиза”.

По думите на Ваня Добрева, председател на тази организация, пациентите смятат, че са дискриминирани. Причината за това е, че според тях държавата не им предлага възможности да се лекуват с модерни методи на лъчелечение и радиохирургия. В жалбата се посочва, че пациентите искат реална реимбурсация на разходите за високотехнологично лечение по съответните клинични пътеки.

"В момента нито един лъчетерапевтичен център не предлага тези уникални методи. Това е изключително прецизна и поради това 3-4 пъти по-трудоемка дейност, изискваща участие на голям екип професионалисти и сериозни разходи за болницата. Клиничните пътеки са недофинансирани, което прави техниката неизползваема”, гласи текстът, изпратен до омбудсмана.

От Асоциация "Хипофиза” твърдят, че поради липсата на условия у нас, на голяма част от пациентите с тумор на хипофизата се налага да ходят в Турция, където има подобни специализирани центрове. Само за един курс лъчетерапия те заплащат сума от 10 хил. евро, което според пациентите е "непосилно”. Лечението се оскъпява допълнително и поради наложителните разходи за престой и пътуване.

Жалбата гласи, че тези средства са сериозен проблем за повечето болни, тъй като голяма част от тях получават пенсия за инвалидност, която е 126 лева. Според писмото на асоциацията, нито един пациент над 18-годишна възраст, който има тумор на хипофизата, не е получил финансиране от Националната здравноосигурителна каса или от Комисията за лечение в чужбина за лъчетерапия или радиохирургия в чужбина.

Лъчелечението, предлагано в България, предполага облъчване на част от главния мозък, което не решава здравословния проблем, а същевременно води до когнитивни и други мозъчни разстройства, твърдят пациентите.

Около 20 на сто от пациентите с тази диагноза се нуждаят от въпросната лъчетерапия и радиохирургия, тъй като не могат да се лекуват с лекарства и хирургическа намеса.

"Като не осигуряват  адекватно финансиране на този вид терапия Министерство на здравеопазването и НЗОК нарушават конституционното право на лечение и нормален живот на българските пациенти”, се посочва в обръщението към омбудсмана.

Пациентите обаче са категорични, че както НЗОК, така и Министерството на здравеопазването отказват съдействие по въпроса.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....