Очаква се от юни пациентите да могат да съобщават в Изпълнителната агенция по лекарства за странични ефекти и нежелани реакции на медикаментите. Това каза вчера пред журналисти доц. Илко Гетов, преподавател във Факултета по фармация на Медицинския университет - София.
Проследяването на лекарствената безопасност досега беше в приоритетите само на медицинските специалисти и фармацевтите, но с промени в европейското и българското законодателство ще се даде такава възможност и на пациентите. При натрупване на много и идентични сигнали за нежелани реакции Агенцията по лекарствата ще може да изисква нови проучвания за безопасността на медикамента, промяна на неговия статут или ограничаване на предписването му, информира БТА.
Междувременно стана ясно, че специални баркодове ще бъдат поставяни на най-често фалшифицираните лекарства. Мярката е част от общата европейска система за проследяване на медикаменти, която ще бъде факт през 2015 година.
"Баркодовете ще се поставят на лекарства, които се предполага, че са най-често застрашени от фалшификация, както и на тези, за които производителят пожелае", посочи доц. Гетов. Въвеждането на системата за проследяване няма да доведе до оскъпяване на продуктите. Това е така, защото тя ще бъде за сметка на производителите, а аптеките ще трябва да променят само софтуера, с който работят.
В България най-често фалшифицираните лекарства са тези, които са най-скъпи или най-често употребявани. Фалшивите медикаменти идват най-често от Индия, Китай и Пакистан. С поставянето на баркодове ще се гарантира, че продуктът е истински, посочи доц. Гетов, информира iNews.bg.