Перспективните лозя у нас намаляват значително 1

18.02.2012 | 17:56
по статията работи: Петър Чернев
Категорично мога да заявя, че фалшивите продукти сме ги свели до минимум, уверява председателят на ИАЛВ
Перспективните лозя у нас намаляват значително
Снимка: Булфото

Близо десет пъти са намалели перспективните лозя в България през последните двайсет години. Това каза ръководителят на Черноморската лозаро-винарска камара Цанко Станчев.  Днес той бе гост на провеждания за петнайсети път от Асоциацията на лозарите и винопроизводителите в Силистра празник на виното "Силвин" /"Силистренско вино"/.

Садените преди пет-десет години лозя в страната са около 120 хиляди декара, докато преди двайсет години е имало близо 1.5 млн. декара перспективни лозя, информира БТА.

"Причината за това е, че за засаждането на качествени лозя са нужни големи инвестиции с  дълъг срок на възвращаемост и трябва облекчено финансиране", смята Станчев. Заради кризата става все по-труднода се правят такива инвестиции.

Глобалната промяна, която се предвижда в новия Закон за виното и спиртните напитки, е от една страна затягане на контрола, а от друга страна на производители се дават ясни и прости правила, за да знаят какво се изисква от тях. Това коментира от своя страна изпълнителният директор на Агенцията по лозата и виното Красимир Коев. Контролът, който изцяло ще бъде функция на агенцията, ще проследява цялата верига на производство на вино - от лозето към щанда, информира Агенция "Фокус".

"Категорично мога да заявя, че фалшивите продукти сме ги свели до минимум, но винаги съм съветвал потребителите да не се подвеждат по цената, защото не се знае домашното вино при какви хигиенни условия е произведено”. Това заяви още Коев. Той беше категоричен, че повече няма да се допускат продукти, които са всичко останало, но не и вино.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

dimitar bonev 18.02.2012 | 18:56
Дрън дрън. Целта е как да се утвърди монопола на винпромите и да се разкатае фамилията на дребния производител. За последните 10 години видях, как хиляди декари лозя се превърнаха в пустеещи земи. Няма пазар, монопола натиска цените под себестойност. Е кой е луд да произвежда. Преди години бях в Щвейцария. Там хората гледат лозя в много трудно достъпни терени. Всеки ред е тераса. за машинна обработка и дума не може да става. Питах излизали им сметката.Казаха че реализират добри печалби. Като казах, че в БГ цената на гроздето варира между 10 и 30 евроцента се опулиха и питаха, че то при тази цена кой ще гледа лозя. Ами прави бяха. В нашата страна монополите си имат правителство, останалото е рая.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...