Близо десет пъти са намалели перспективните лозя в България през последните двайсет години. Това каза ръководителят на Черноморската лозаро-винарска камара Цанко Станчев. Днес той бе гост на провеждания за петнайсети път от Асоциацията на лозарите и винопроизводителите в Силистра празник на виното "Силвин" /"Силистренско вино"/.
Садените преди пет-десет години лозя в страната са около 120 хиляди декара, докато преди двайсет години е имало близо 1.5 млн. декара перспективни лозя, информира БТА.
"Причината за това е, че за засаждането на качествени лозя са нужни големи инвестиции с дълъг срок на възвращаемост и трябва облекчено финансиране", смята Станчев. Заради кризата става все по-труднода се правят такива инвестиции.
Глобалната промяна, която се предвижда в новия Закон за виното и спиртните напитки, е от една страна затягане на контрола, а от друга страна на производители се дават ясни и прости правила, за да знаят какво се изисква от тях. Това коментира от своя страна изпълнителният директор на Агенцията по лозата и виното Красимир Коев. Контролът, който изцяло ще бъде функция на агенцията, ще проследява цялата верига на производство на вино - от лозето към щанда, информира Агенция "Фокус".
"Категорично мога да заявя, че фалшивите продукти сме ги свели до минимум, но винаги съм съветвал потребителите да не се подвеждат по цената, защото не се знае домашното вино при какви хигиенни условия е произведено”. Това заяви още Коев. Той беше категоричен, че повече няма да се допускат продукти, които са всичко останало, но не и вино.