Половин година след конференцията на ООН в Копенхаген, посветена на борбата с климатичните промени, в Бон се дава нов старт на преговорите за постигане на мащабно споразумение за намаляване на отделянето на вредни емисии, пише EUobserver.
От зимата насам положението относно широкото споразумение не се е променило – то е все така далеч. Такова е мнението на Иво Де Бьор, председател на Климатичната конвенция на ООН (UCC). „Много малко вероятно е да видим юридически обвързващо споразумение както в Бон, така и в Канкун”, коментира той, визирайки планираното в края на годината продължение на срещата в Копенхаген в мексиканския курорт.
Дори и архитекти на споразумението от Копенхаген като Индия и Китай, което така и не беше ратифицирано, вече се отдръпват и не афишират подкрепа за него. Отделно финансирането на процеса за намаляване на вредните емисии в Третия свят от страна на богатите страни също е ябълка на раздора. В този ред на мисли Де Бьор призова богатите държави да побързат и да преведат реални средства за развиващите се икономики според обещанието, дадено в Копенхаген – 10 млрд. долара за периода 2010-2012 година и 100 млн. долара до 2020 година.