Пет въпроса, които може да провалят коалиционните разговори в Германия

07.01.2018 | 10:20
по статията работи: econ.bg
"Политико" обобщава петте въпроса, които през следващата седмица може да провалят преговорите. Ако това се случи, Германия вероятно ще се насочи към нови избори
Пет въпроса, които може да провалят коалиционните разговори в Германия
Снимка: БГНЕС

Ангела Меркел е в рискована позиция. Днес нейният Християндемократически съюз (ХДС) започва разговори със социалдемократите, от които ще се разбере дали ще има официални преговори за сформиране на нова "голяма коалиция".

ХДС спечели най-много гласове на изборите през септември, но в същото време претърпя сериозни загуби основно заради нарасналата подкрепа за крайнодесните. След като през ноември се провалиха опитите за съставяне на тройна коалиция между ХДС, Зелените и Свободните демократи, Германската социалдемократическа партия (ГСДП) остана единственият вариант на канцлера за стабилна коалиция.

"Политико" обобщава петте въпроса, които през следващата седмица може да провалят преговорите. Ако това се случи, Германия вероятно ще се насочи към нови избори.

Миграцията

Малко въпроси в Германия са толкова спорни колкото този какво да се прави с наплива на мигранти от Европа.

Християнсоциалният съюз (ХСС), баварската сестринска партия на Меркел, подкрепен от по-консервативното крило в партията на Меркел, многократно обвини канцлера за политиката на отворени врати по време на бежанската криза през 2015-2016 г.

Уплашени от успеха на крайнодясната партия Алтернатива за Германия, баварците дадоха ясно да се разбере, че няма да се откажат от исканията си от последните две години, които според тях ще обезкуражат мигрантите да идват в Германия.

Така че от тях може да се очаква да настояват за таван на броя на търсещите убежище в страната, забрана за събиране на семейства на бежанци и орязване на помощите за мигрантите. Тези позиции обаче противоречат на визията на социалдемократите по въпроса.

Възможно е в крайна сметка трите партии да договорят неясна формулировка, която да позволи на всяка от тях да представи резултата като успех пред избирателите си.

Данъци

На пръв поглед партиите изглежда имат еднакви виждания за данъците – всички искат намаляване на фона на германския икономически успех и балансирания бюджет на страната.

Но стане ли въпрос за подробностите, нещата вече не са толкова ясни.

Докато някои консерватори предложиха орязване на данъци за всички германци, включително за богатите, социалдемократите определиха подобни предложения като "абсурдни". Те искат значително намаляване на данъците за хората със средни и ниски доходи и за всичко това да се плати с увеличаване на данъците за богатите.

Възможно е все пак партиите да се договорят разногласията по тази тема да не провалят преговорите за коалиция.

Любими проекти

Нещата стават по-трудни, стане ли въпрос за любимите проекти на партиите.

Социалдемократите искат да прокарат старите си предложения за реформа в германската здравноосигурнителна система. Като се създаде т.нар. гражданска застраховка, те се надяват да сложат край на двустепенната здравна система в страната. И ХДС, и ХСС обаче са против идеята.

В същото време Християнсоциалният съюз настоява да се увеличат пенсиите за възрастните майки (като начин те да не бъдат наказвани за това, че си стоят вкъщи) – нещо, против което са другите партии. Според тях подобна мярка няма да реши проблема с бедността на възрастните хора. Вместо това те призовават за повече подкрепа за бедните граждани в риск от бедност.

Потенциалът за конфликт е голям, така че страните или ще трябва да се сбогуват с любимите си проекти, или да провалят разговорите.

Европа

И трите партии са проевропейски настроени и подкрепят задълбочаването на евроинтеграцията, но имат разногласия до къде тя трябва да стигне.

Лидерът на социалдемократите Мартин Шулц наскоро съживи идеята за създаване на "Съединени европейски щати" до 2025 г. Неговата партия подкрепя повечето предложения на френския президент Еманюел Макрон за реформа в ЕС, включително за създаване на бюджет и финансов министър за еворзоната.

Меркел и нейната партия също прегърнаха някои от предложенията на Макрон, като хармонизиране на корпоративните данъчни режими и създаване на Европейски валутен фонд, но са по-резервирани за реформите в евроинституциите.

И накрая позицията на баварците -те засега са най-критични към задълбочаването на европейската интеграция.

Разходите за отбрана

Докато консервативният блок многократно е казвал, че иска да увеличи военните разходи на Германия, така е да достигнат целта на НАТО за 2% от БВП, социалдемократите отхвърляха подобна идея през последните няколко години докато бяха по-малък партньор в коалицията на Меркел.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 19.03   238 г. – Гордиан I e провъзгласен от сената за антиимператор на Максимин Трак. Неговият син Гордиан II e сърегент. Двамата управляват само до 9 април. 238 г. е...