Въпреки че според правилата за Пакта за стабилност и растеж страните от Европейския съюз трябва да поддържат бюджетен дефицит от до 3% и равнище на дълга към брутния вътрешен продукт от до 60%, този регламент към момента е по-скоро пожелателен, тъй като от въвеждането му от 1998 г. той е нарушен от 25 страни членки на съюза, но досега нито една не е била санкционирана. Само Швеция, Естония и Люксембург не са нарушавали правилата.
Правилата за бюджетна дисциплина ще бъдат нарушени от някои държави от съюза и през настоящата фискална година от Великобритания, Франция, Испания, Гърция и Хърватия, които ще надвишат минималния бюджетен дефицит от 3%. Същевременно три от тях – Великобритания, Испания и Франция, влизат в челната петица по размер на икономиките.
Освен тези 5 държави, три други ще бъдат на ръба на надвишаването на изискване за дефицит от до 3% от БВП. Това са Финландия, Полша и Румъния.
Таблица: Бюджетен дефицит през 2016 г. и прогноза за 2017 г.
Източник: Bloomberg
Същевременно въпреки че 8 държави са застрашени от надвишане на дефицита от 3%, това е най-малкият брой страни, които няма да се съобразят с правилата за последните 9 години. Това едва ли е облекчение за държави като Франция и Гърция обаче, които отбелязват съответно 9-ата и 21-вата си последователна година на изключително високи бюджетни дефицити. И двете бяха предупредени от Европейската комисия, а Франция има срок до 2017 г. да въведе необходимите реформи, за да редуцира бюджетните дефицити.
Освен Франция се очаква само Хърватия да има дефицит над 3% през следващата година. Страната все още страда от последиците от икономическа криза, която я разтърсваше през последните 6 години.
Очаква се през тази година само три държави от съюза да регистрира бюджетен излишък. Първенецът по този показател е Люксембург, която е запланувала излишък от 0,4%, а след нея остават Естония с 0,2% и Германия с 0,1%.