Пет тренда при прилижаването на петрола до 50 долара за барел

21.05.2016 | 12:00
по статията работи: Даниел Василев
Важни тенденции, които могат да повлияят на цената на суровината в краткосрочен план
Пет тренда при прилижаването на петрола до 50 долара за барел
Снимка: Sxc.hu

Приближаването на цените на петрола до 50 долара за барел, което е покачване от 80% спрямо стойностите на суровината през януари, инвеститорите започнаха да се запитват дали поскъпването може да продължи.

Ето пет тенденции, които може да окажат въздействие върху цената на петрола сорт брент и американския лек петрол в краткосрочен план:

1. Добивът в Нигерия и някои страни от ОПЕК

Покачването на цените на суровината от началото на седмицата идва на фона на най-големия спад на добива в Нигерия, която е най-големият производител на петрол в Африка, за последните повече от 20 години.

Военните атаки срещу петролните гладенци, терминали и преносна мрежа в по делтата на Нигер свиха добива на члена на ОПЕК до по-малко от 1,4 милиона барела дневно – спад от 40% спрямо предишния връх – и доведоха до опасения от продължителни проблеми, наподобяващи тези от бунтовете в пеириода 2006-2009 г., посочи Financial Times.

Бойна група, наричаща се Отмъстителите от делтата на Нигер (Niger Delta Avengers), пое отговорност за много от атаките, извършени след като президента на страната Мухамаду Бухари намали заплатите в изключително богатата на петрол, но икономически опустошена Нигер. Групата заплаши да продължи атаките си срещу съоръженията за добив на петрол да продължат, което подтикна международни компании като Shell и Chevron да евакуират персонала си.

Същевременно добивът в Либия остава значително занижен, въпреки че двете правителства в страната постигнаха временно споразумение за възобновяване на доставките от порта Харига.

Във Венецуела, която също е член на петролния картел ОПЕК, президента Николас Мадуро удължи извънредното икономическо положение с 2 месеца.

2. Проблеми с предлагането

Проблемите с предлагането на петрол не са изолирани само до страните от ОПЕК. В канадската провинция Алберта, в която се намират богатите на петрол пясъчници на страната, продължават да бушуват огньове, които намалиха добива с над 1 милиона барела дневно. Въпреки че стихията изглеждаше да е овладяна през последните дни, производители като Suncor и Syncrude бяха принудени да евакуират част от персонала си във вторник.

Освен това добивът страда и от ниските цени на суровината. В Съединените щати производството, което излезе на свръхпредлагане през последните години, вече е редуцирано с 500 000 барела дневно спрямо пика си от 9,7 милиона барела дневно преди 13 месеца, тъй като свиването на стойностите на суровината на международните пазари се сви до под 30 долара за барел през януари и създаде тежка криза в шистовия сектор в САЩ.

Китай, която е в челната петица на най-големите производители на петрол в света и един от двигателите на търсенето на суровината, оповести, че очаква производството ѝ да се свие с 3% или 140 000 барела дневно през настоящата година. През април то възлизаше на 4,05 милиона барела дневно – най-ниската му стойност от август 2012 г. насам.

Като цяло анализаторите очакват добивът да спадне с 3 милиона барела дневно, което може да помогне на пазара да се върне към дефицит на суровината. „Физическото коригиране на петролния пазар най-сетне започна“, коментираха от Goldman Sachs по-рано тази седмица. „Вярваме, че пазарът най-вероятно ще излезе на дефицит през май“, допълват още от банката“.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 15.11   1315 г. – В борбата си за независимост войските на новосъздадената Швейцарска конфедерация побеждават австрийската армия в битката при Моргартен. 1533 г. – В...