Петролните компании спират големи проекти

30.10.2015 | 13:10
по статията работи: Даниел Василев
Новият фокус на гигантите в отрасъла са шистовите находища в САЩ
Петролните компании спират големи проекти
Снимка: Sxc.hu

През последните седмици Exxon Mobil, Royal Dutch Shell, Chevron Corp., ConocoPhillips и Hess Corp. обявиха, че спират или забавят разработването на някои от големите си проекти в пясъчниците на Канада, Мексиканския залив, богатия на петрол район около крайбрежната ивица на Бразилия и Арктическия пояс на САЩ. Там се намират гигантски резервоари, изискващи разработване чрез мегапроекти. Целта е освобождаване на средства за проучване за разработване на шистовите находища в Съединените щати – ход, който Exxon и Chevron вече обявиха, че ще предприемат, предава Bloomberg.

Днес ситуацията не е добра за работа по мегапроекти“, коментира Джозеф Трипке, управляващ директор в oilpro.com и бвиш анализатор Surveyor Capital. Той допълва, че подобни начинания са осъществими при цена на петрола около 90-100 долара за барел. Очаква се само 10% от всички новоотрити находища, които не са в шистови формирования, да бъдат доходоносни спрямо 40% през 2014 г. посочи Джули Уилсън, старши анализатор в Wood Mackenzie.

Мегапроектите са непривлекателни и поради друга причина – много често те създават допълнителни разходи и рискове за компаниите и се забавят. Международните компании не успяват да завършат 80% от започнатите мегапроекти в посочените срокове и в рамките на предвидения бюджет, коментира директорът на петролните и газови анализи Неераж Нандурдикар от Independent Project Analysis, предаде Bloomberg. Chevron вече беше принудена да спре разработването на проекта Биг фуут в Мексиканския залив поради проблеми с оборудването. Текущите прогнози сочат, че завършването му ще струва 5,1 млрд. долара (при очаквана цена от 4 млрд. долара през 2010 г.), като се очакваше добивът на петрол от него да започне през тази година.

Причината за смяната на инвестиционния фокус са ниските цени на петрола на световните пазари, които се задържат на 16-месечно дъно и няма изгледи да започнат да нарастват значително, коментират анализатори. „В тази среда кое изглежда по-смислено – да се изкопае дълбоководен кладенец за 100 млн. долара в Мексиканския залив, който може да се окаже празен, или да се изкопаят много дупки в западната част на Тексас, където вече знаем, че има петрол на стойност милиони долари във всеки кладенец?“, коментира главният директор на Института по енергетика към Тексаския университет, цитиран от Bloomberg.

Очква се петролните гиганти да намалят инвестициите си в дълбоководни проучвания и проекти с 20% до около 25% от всички разходи за разработване на кладенци догодина, сочи анализ на Barclays. Различните компании ще свият цялостните си разходи догодина с между 3 и 8% според експертите от финансовата институция.

За сметка на това компаниите инвестират усилено в разработването на шистови находища. Exxon утрои броя на петролните кладенци, които разработва в САЩ, след като придоби XTO Energy за 35 млрд. долара през юни 2010 г., като планира да удвои сегашния си добив си от шистови кладенци през следващите 2 години. Chevron произвеждат 160 хил. барела дневно от шистови находища. Компанията планира да увеличи общия си добив с 20% до 3,1 милиона барела дневно до края на 2017 г., като голяма част от това увеличение се очаква именно при добива от шисти.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 11.11   307 г. – Лициний става римски император. 1572 г. – Датският астроном Тихо Брахе открива свръхнова в съзвездието Касиопея. 1611 г. – Сключен е...