Цените на петрола паднаха с повече от 1 процент в понеделник, тъй като добивите на един от големите износители Саудитска Арабия се повишиха. Допълнителен натиск оказаха признаците на забавяне на икономиката в Азия, които ще ограничат търсене на суровината.
Фючърсите за европейския вид суров петрол Brent спаднаха до 78.16 долара за барел, което е понижение с 1.07 долара, или с 1.35 процента от последното затваряне на търговията миналия петък. Стойността на договорите за американския лек суров петрол (WTI) поевтиняха с 94 цента, или с 1,3 процента, до 73,21 долара за барел, след като през миналата седмица поскъпнаха с повече от 8 процента.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп написа в Twitter, че кралят на Саудитска Арабия Салман бин Абдул Азиз ал Сауд се е съгласил да се произвежда повече петрол. Белият дом по-късно реагира, като заяви, че САЩ може да увеличат производството на петрол, ако е необходимо.
Производството на Саудитска Арабия е нараснало със 700 000 барела на ден от май, сочи проучване на „Ройтерс" от петък и е близо до 10,72 милиона барела на ден, достигнато през ноември 2016 г., като целта е да бъдат компенсирани сривове в рамките на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК).
Доброволните съкращения на доставките от страна на ОПЕК и някои страни извън картела, като Русия, затягат световните пазари на петрол от началото на 2017 г. Непланираните сривове на добивите в Канада, Венецуела и Либия заедно с предстоящите нови санкции срещу най-големия износител Иран предизвикаха опасения за недостиг на доставките.
Въпреки очевидното нарастване на добивите от Саудитска Арабия, петролните пазари остават напрегнати заради ескалирането на търговски спорове между САЩ и други големи икономики, включително Китай, Европейския съюз, Индия и Канада.
Основният икономически център на Азия около Китай, Япония и Южна Корея са ограничили поръчките за износ през юни, в резултат на ескалиращия търговски спор със САЩ. Тръмп предупреди близките съюзници на САЩ в интервю, излъчено в неделя, че ще бъдат санкционирани европейските компании, които правят бизнес с Иран. Петролните пазари също очакват какво влияние ще окажат наложените санкции в САЩ срещу Иран, най-големия износител на суров петрол.